The Agonist: Business Suits and Combat Boots

všechny plakáty
Hudební / Krátkometrážní
Kanada, 2007, 4 min

whack

Alissa White-Gluz je dlhoročná aktivistka za práva zvierat. Už v roku 2007 prostredníctvom kapely The Agonist šírila tento odkaz. Neskôr vystriedala Angelu Gossow (tiež vegánsku aktivistku) v kapele Arch Enemy. Po hudobnej stránke to nie je úplne moja metalová šálka, ale nie je to zlé. Vždy som mal pre angažované kapely oveľa viac pochopenia. ()

Radko

Pieseň kapely The Agonist z kanadského Montrealu je z ich prvého albumu Once Only Imagined z roku 2007. Pripomenula časy, keď na bratislavskom vš intráku Bernolák fungovala čajovňa v podzemí a jej súčasťou bol malý koncertný (príp. divadelný) priestor, v ktorom podobné hc aktivistické kapely pravidelne vystupovali. Bol to riadny nárez! Súčasťou koncertov bol predajný stánok, v ktorom sa dalo nájsť kopec kaziuet, platní, cédéčok a tlačovín. Potom sa to presunulo do Intergalaktickej obludy a teraz do Fugy. Avšakuž to neny úplne tak autentický andrgrand svet v malej podzemnej miestnosti pre cca 50 ľudí. Počas koncertov sa tam hocikedy narvala temer stovka oddaných fanúšikov. S ideálmi sveta bez násilia, sexizmu, rasizmu, mäsa, drôg. Chcel by som len vedieť, či vytrvali vo vtedajších názoroch. Pretože drvivá väčšina sa po čase poslušne a dobrovoľne líniovo naloží  do rodinno-pracovno-nákupno-peňažného aspiku. O hodnotách takéhoto života škrečí speváčka celý čas. Klip ukazuje väčšinou kapelu, no práve miniscény ukazujúce totemy dnešnej mainstreamovej spoločnosti sú soľou klipu. A čože ukazujú? Napríklad: okrádanie každého chudáka za každú cenu nenásytnými a dobre oblečenými (nech už to znamená čokoľvek, čo je obchodne použiteľné) všeznalcami sveta; plastiky a premýšľanie o nich; lesklé špecializované magazíny ako materské mlieko dnešných mestských intelektuálov (či už na nete alebo papieri); ignorovanie utrpenia zvierat v masových výrobniach mäsa, kozmetických, zbrojárskych či farmaceutických labákoch a tak. Podarená záležitosť. No pritakávam whackovi (ktorému zároveň ďakujem za tieto odkazy na aktivistické klipy), že tentoraz nejde tak celkom o favorizovanú čašu hudby. ()