The Agonist: Business Suits and Combat Boots

všechny plakáty
Hudební / Krátkometrážní
Kanada, 2007, 4 min

Radko

Pieseň kapely The Agonist z kanadského Montrealu je z ich prvého albumu Once Only Imagined z roku 2007. Pripomenula časy, keď na bratislavskom vš intráku Bernolák fungovala čajovňa v podzemí a jej súčasťou bol malý koncertný (príp. divadelný) priestor, v ktorom podobné hc aktivistické kapely pravidelne vystupovali. Bol to riadny nárez! Súčasťou koncertov bol predajný stánok, v ktorom sa dalo nájsť kopec kaziuet, platní, cédéčok a tlačovín. Potom sa to presunulo do Intergalaktickej obludy a teraz do Fugy. Avšakuž to neny úplne tak autentický andrgrand svet v malej podzemnej miestnosti pre cca 50 ľudí. Počas koncertov sa tam hocikedy narvala temer stovka oddaných fanúšikov. S ideálmi sveta bez násilia, sexizmu, rasizmu, mäsa, drôg. Chcel by som len vedieť, či vytrvali vo vtedajších názoroch. Pretože drvivá väčšina sa po čase poslušne a dobrovoľne líniovo naloží  do rodinno-pracovno-nákupno-peňažného aspiku. O hodnotách takéhoto života škrečí speváčka celý čas. Klip ukazuje väčšinou kapelu, no práve miniscény ukazujúce totemy dnešnej mainstreamovej spoločnosti sú soľou klipu. A čože ukazujú? Napríklad: okrádanie každého chudáka za každú cenu nenásytnými a dobre oblečenými (nech už to znamená čokoľvek, čo je obchodne použiteľné) všeznalcami sveta; plastiky a premýšľanie o nich; lesklé špecializované magazíny ako materské mlieko dnešných mestských intelektuálov (či už na nete alebo papieri); ignorovanie utrpenia zvierat v masových výrobniach mäsa, kozmetických, zbrojárskych či farmaceutických labákoch a tak. Podarená záležitosť. No pritakávam whackovi (ktorému zároveň ďakujem za tieto odkazy na aktivistické klipy), že tentoraz nejde tak celkom o favorizovanú čašu hudby. ()

whack

Alissa White-Gluz je dlhoročná aktivistka za práva zvierat. Už v roku 2007 prostredníctvom kapely The Agonist šírila tento odkaz. Neskôr vystriedala Angelu Gossow (tiež vegánsku aktivistku) v kapele Arch Enemy. Po hudobnej stránke to nie je úplne moja metalová šálka, ale nie je to zlé. Vždy som mal pre angažované kapely oveľa viac pochopenia. ()