Monsterproces

všechny plakáty
Slovensko, 2022, 55 min

Režie:

Matúš Demko

Po uchopení moci v Československu v roku 1948 videl komunistický režim v Katolíckej cirkvi svojho najväčšieho ideového protivníka. Vyvrcholením tvrdých perzekúcií voči Katolíckej cirkvi bol vykonštruovaný súdny proces s tromi katolíckymi biskupmi naraz: Michalom Buzalkom, Jánom Vojtašákom a Pavlom Gojdičom, ktorý komunistami ovládané súdnictvo uskutočnilo v januári 1951. V zinscenovanom procese boli biskupi fyzickým a psychickým mučením donútení hovoriť vopred naučené odpovede na vopred predpísané otázky. Tento proces nemal obdobu vo vtedajších krajinách sovietskeho bloku. (RTVS)

*CARNIFEX*

Z "Monsterprocesu" sa zachovalo 21 minút, no divák si vypočuje asi tak 30 sekúnd zvukového záznamu. Sila dokumentu spočíva v autenticite, objektivite a teda možnosti urobiť si celkový pohľad po vypočutí názorov z OBOCH strán, čo tu absolútne abstinuje. V podstate divák len počúva názory na troch kňazov, ktorí si bez akýchkoľvek pochýb prešli peklom. Za pošľapávanie ľudskej dôstojnosti ľudí, ktorí mali čisté srdce i myseľ, som chcel udelil štvrtú, no jednoducho sa mi (asi vzhľadom na skutočnosti terajšej doby) nedá. Poviem to priamo a na rovinu, netvárme sa tu, že cirkev ako taká, pre iné zmýšľanie - neprenasledovala. Cirkev ako takú, by sa dalo smelo prirovnávať ku komunizmu, pričom vieru, zas k čistým myšlienkam socializmu. Nie všetko bolo zlé, nie všetko možno len kritizovať! Každý "systém" má svoju čiernu históriu či ovce. Pozrite sa na svet okolo seba TERAZ! Čo priniesol kapitalizmus (skutočné hodnoty v kokote, hlavne, že si každý môže kúpiť pätoro tenisiek cez internet) či demokracia (žiadne pravidlá, tí hore si môžu robiť čo chcú, pričom obyčajných ľudí majú totálne na kokote) ako taká? Skrátka, Polícia má úplatkárskych policajtov, Hasičský zbor pyromanov, medzi Lekármi sa objavujú "anjeli smrti", no a medzi kňazmi? Tam máme zas zástup pedofilov. Po celom svete chodí extrémne veľa zvrhlíkov v rúchu barančom. A Cirkev? Vzhľadom na medzinárodné dohody o kriminalizácii kňazov, si svoje "ovečky chráni a následne upratuje". Pred pár dňami sa takýto prípad stal na Slovensku, pričom "celebrity" sa búrili. Choďte ujebať toho dementa z východu, čo pred desaťročím chodil po Slovensku na bicykli a sľuboval o 300% väčšie platy. Ten podpisoval dohodu s Vatikánom, ktorá hovorila o neplatení daní, ale aj o páchaní zločinov! Čo tu teraz revete?! Spravodlivosť voči týmto ľuďom, už nikdy nebude dosiahnutá. Ďalšia vec, bohatstvo cirkvi, sa odhaduje do takých výšok, že by nikto na svete nikdy nemusel hladovať (!!), a preto len zopakujem - netvárme sa, nevytvárajme tu umelú bublinu, že je cirkev SVATÁ. Nezastávam sa komunistov, boli to svine, ktoré boli pre udržanie moci ochotné urobiť čokoľvek! Lenže to isté robia aj tí, čo sú tu teraz. Troch kňazov mi je veľmi ľúto, lebo ako to už býva zvykom, každý systém má vo svojich štruktúrach ľudí s čistým srdcom, ktorí sa stanú (z jasného úmyslu) obetnými baránkami. ()

Arsenal83

Celé toto vymyslené obvinenie je v tomto dokumente pekne, podrobne a na základe dokumentov vysvetlené, takže dokument je vhodný aj ako učebný materiál. Informácií je tu oveľa viac ako v skriptách. ()

Marze

Pro nás málo známý pohled na persekuci církve na katolickém Slovensku. Časem se mi to zdálo trochu monotónní. ()

janesX

Vypol som to asi päť minút pred koncom a z pôvodných dvoch dávam nakoniec iba jednu - nezdá sa mi, že by tento dokument, či skôr lacná reportáž, vhodná niekde do regionálnej televízie mala byť v červených číslach. No, nechal som sa zase raz zlákať a oklamať názvom. Trochu cynicky povedané je to dokument o ničom. Vôbec to nie je tak, že by som chcel mať v každom filme mŕtvoly. Ale oproti iným známym vykonštruovaným procesom v Československu, kde obete prišli o dlhé roky slobody uväznení na samotkách, alebo boli popravení, v tomto sa nič tak brutálne neudeje, keďže tieto tri obete skončili len v honosných kaštieľoch v domácom väzení. No ale toto bola isto cirkevná objednávka a preto je ten film tak úboho jednostranný (Tiso?, Židia?, kolaborácia?). To bol asi ten môj hlavný problém. ()

Dechman odpad!

Prevelice slabý dokument pozliepaný z dokumentu z roku 2011. Tendenčne natočený, popierajúci základné fakty a ospravedlňujúc totálne zlyhania biskupov. Áno komunistické procesy boli manipulované, to však nemení nič na veci, že sa podieľali na riadení fašistického štátu a vôbec nevystupovali proti bezpráviu a vraždeniu. Tobôž, aby pomohli v SNP. Ticho tolerovali všetko. A že viedli charitu a podobne? Iba pre tých komu sa im ráčilo...Ak si chcete vytvoriť názor na cirkev v tomto období, doporučujem - James Ward: Tiso. ()

Wallendorfer

Nepatrím medzi tých, ktorým by osud troch otcov biskupov nič nehovoril. Preto som mal od dokumentu pomerne veľké očakávania. A poviem, úprimne, bolo to vynikajúce! Sú to síce tri ľudské príbehy, ale súčasne jeden spoločný príbeh z obdobia, keď sa bezprávie hralo na právo. Hudba, trefné komentáre historikov, unikátne zábery interiérov aj exteriérov, silné detaily, presvedčivo hrané scény. A najmä, čo ma zvlášť potešilo, aj mená tých, ktorí to koncentrované zlo priamo aplikovali - teda mená komunistických sudcov a prokurátorov. Žiadne hrubé čiary za minulosťou. Namiesto alibistických vykrúcačiek k obdobiu komunistickej totality od poniektorých učiteľov dejepisu by sa mal tento dokument púšťať ôsmakom, deviatakom a stredoškolákom. Zaručene ho mnohí z nich  dopozerajú s otvorenými ústami. ()