Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Komedie
  • Krimi

Recenze (3 664)

Shorta (2020)

Ďaleko poprepletanejší príbeh, ako v prípade francúzskeho “Les Misérables”, no zároveň aj s väčším množstvom menej pravdepodobného správania “žandárov”. V závere sa to valí do “ťažkej pointy” a satisfakcie, no celkovo určite NIE lepšie ako už spomínaný snímok z predmestia Paríža.

plakát

Krev na její hlavu (2019)

Pohodová krimi, postavená na relatívne stráviteľnej premise príbehu, ktorej sledovanie nijak neurazí. Plusom je známejšie herecké obsadenie a krátka stopáž. Nepozerá sa nato zle.

The Mauritanian (2021)

V 37 minúte, po takom tom klasicky americkom rozhovore o dosiahnutí spravodlivosti so samotným Bohom po boku, som sa skoro dogrcal. Ako popravde, nie raz som sa počas sledovania tohto filmu ocitol na hrane myšlienok vypnúť ho, lebo toto pôsobí od úvodu tak neskutočne pro-americky, že človeka ako som Ja, doslova napínalo. Chvála “oného”, potom som sa tak nejak ukľudnil, začal som snímok vnímať z dvoch perspektív ktoré ponúka, a tak nejak sa preniesol cez ten prvotný nádych, ktorý ma spočiatku rezal za živa, aby som si následne uvedomil, že to vlastne bolo zámerom tvorcov, vyvolať takéto emócie. Od faktoru, vyobrazenia podmienok života väzňov po umiestnení do Guantánama, som očakával trošku drsnejšie varianty, keďže v minulosti uniklo niekoľko video záznamov, ako sa s týmito osobami zaobchádza, no na druhú stranu, toto je už tak či onak dostatočne snaživé vykresliť vlastnú krajinu a jej ideológiu, ako vníma spravodlivosť, a tak nebudem do onej zložky nijak mimoriadne rýpať. Čo sa samotného procesu týka, je to už taká klasika “Made in USA”, kedy honenie ÉG je ďaleko väčším problémom, ako priznanie si omylu či chyby. Nečudujem sa, že to dopadlo, no každopádne, okuliare a slúchadla dostal parádne. O tom potom ..

The Rescue (2020)

Jedna dementná, za vlasy pritiahnutá scéna strieda druhú, pričom Čína nakomplet presiakla na dno americkej tvorby, kedy vizuál predčil obsah. Samozrejme, pilotka záchrannej skupiny je ako inak - Turbo jebačka z Quelle, lebo o bachratej Číňanke putujú asi také legendy, ako o Lochneske v Škótsku.

Země nomádů (2020)

Toto je presne jeden z tých mála filmov, ktorý vzhľadom na tému, pochopí len okrajové publikum z Európy. “My takto nežijeme”, nepoznáme svet “kočovníkov”, ich starosti či problémy, pričom pre mňa osobne, je takýto spôsob života doslova nepredstaviteľný. Žiadne pravidlá v bežnej rutine, ustálenie, stabilita, iba intervalové presúvanie z územia do územia. Áno, dalo by sa oponovať, že títo ľudia na rozdiel od tých, čo žijú v domoch či bytoch, ktorí chodia pravidelne do práce, a robia všetky tie (pre nás) bežné veci, v skutočnosti ŽIVOT NEŽIJÚ, no toto na mňa pôsobí tak nečistým, nehygienickým dojmom, že je to pre mňa proste neakceptovateľné. Čo sa samotného snímku týka, zo mňa nevytiahol žiadne emócie, len som počúval tie ustarostené dialógy o problémoch týchto ľudí, a i keď to bolo zámerom tvorcov, aby divák pochopil, aký je to život na “slobode”, Ja som veľmi rýchlo dospel do bodu, kedy mi bolo úplne jedno, prečo tak žijú, respektíve či si poradia so všetkými nástrahami, ktoré na nich číhajú. Od víťaza Oscarov by som čakal ďaleko, ďaleko viac, pričom je snáď každému jasné, že jediným dôvodom, prečo tento film siahol na najvyšší pedestriál je fakt, že sa obsahovo zameral na netradičnú skupinku ľudí, ktorých spôsob života rozhodne nie je bežnou záležitosťou.

plakát

Boys from County Hell (2020)

Jeden by aj otehotnel, kým dôjde na zápletku, ale potom to chytí celkom pohodové tempo. Po “Jakubovej žene” ďalšia (odľahčená) upírčina, ktorá sa neberie vážne, no tentokrát - “akože” so zmysluplnejším príbehom, než propagáciou násilia. Ono nie, že by nedošlo na nejaké tie zahryznutia, no že by zrovna tiekli potoky krvi, to rozhodne povedať nemôžem. Škoda, kombináciou toho najlepšieho z oboch spomínaných filmov, by sa dosiahlo ďaleko lepšieho výsledku, než oba snímky dokázali osve. Ale na jeden krát dobre, to zas nie, že nie ..

Jakob's Wife (2021)

"Jakob's Wife" sa neberie nijak vážne. Na podaktorých stránkach, ktoré sa venujú recenziám v zahraničí sa uvádza, že ide čiastočne o komédiu, a presne tak by mal divák samotný snímok aj vnímať. Nie, že by tu nebola žiadna dramatizácia, či snaha o vyvolanie napätia a strachu, no predsa len, podaktoré scény pôsobia naozaj odľahčene. Mňa film bavil, gore scén je síce pomenej, ale zato sú solídne, snáď aj "splaterovsky" prevedené, takže Ja sa nemám prečo sťažovať. Ušlo to ..

plakát

Oko bez tváře (2020) odpad!

Ani výlet dôchodcov vlakom za Čaputovou do tej nechutnej, Bratislavskej barabizne, čo pripomína prevrátenú stoličku po fláme najebaných, nie je tak nudnou záležitosťou, ako toto vypichnuté "OKO" v hajzlu. Schizofrénia je veľmi vážna choroba, pričom keď už sa niekto rozhodne natočiť snímok, do ktorého chce takúto problematiku "infiltrovať", mal by mať buď väčšiu odvahu, dostatok režisérskeho talentu, alebo aspoň scenár, o ktorý by sa dalo oprieť aj s takým nímandom v hlavnej úlohe, ktorý sa nevedno ako (ale zas chvála Bohu radšej TU), ocitol v tomto filmárskom "faux pas". Tu absentuje snáď všetko, tu sa skutočne ťažko hľadá akékoľvek pozitívum, lebo kde sa raz 89 minút absolútne nič nedeje, pričom človek sleduje len nejakého kokotka v detaile, čumiaceho do "Skypu", kde nefunguje ani dramatická zložka, tak to je fakt riadna ostuda ..

plakát

Girl in the Basement (2021) (TV film)

Dva "puntiky" uberám zato, že tvorcovia trestuhodne narábali s vekom postáv, ktorý sa napriek 20 ročnej udalosti na počudovanie nijak neprejavil, a druhý zas zato, že toto by chcelo ďaleko rozsiahlejšie vysvetlenie (ako, prečo, začo), lebo potom to vyznie tak, akoby bola celá rodina buď komplet jebnutá, ale extrémne naivná. Každopádne, toto vôbec nie je zlý TV film!