V době nacistického teroru po atentátu na Heydricha se mladí manželé Pavla a Karel Urbanovi vracejí z venkova do svého pražského bytu. V noci agenti gestapa Karla zatknou za rozšiřování letáků. (oficiální text distributora)

Karlos80

Celkem hodnotná povídečka z doby naší okupace. V době nacistického teroru po atentátu na Heydricha se mladí manželé Urbanovi Pavla (J. Dítětová) a Karel (V. Voska) vrací z venkova do svého pražského bytu tuším že někam na Žižkov jestli jsem si dobře všiml..? V noci agenti gestapa Karla zatknou pro rozšiřování letáků. Mladé manželce je vyšetřujicím úředníkem nabídnuto, aby prozradila jména manželoých spolupracovníků. Pavla skoro uvěří slibu (což tenkrát u těch výslechu od gestapa bylo normální) že pak bude Karel propuštěn. Překoná chvilkovou slabost a když je posléze její muž bez soudu popraven, sama se přidává a připojuje k odbojové činnosti. Mimo toho jsem si všiml ještě herců J. Beyvla který tam hrál právě jednoho z těch odbojářu a dále pak ještě herečky O. Beníškové která se podobně jako třeba R. Nasková věnovala převážně kariéře divadelní. A pro film byla objevena až v dost pokročilém věku (47. let) podobně jako třeba T. Brzková (dokonce 64. let) sestra O. Beníškové. ()