Zmrzlá planeta - Série 2 (2022) (série)

Mrazivé hory (S02E03)

(epizoda)

Na všech kontinentech naší planety se nacházejí vysoké hory pokryté sněhem a ledem obývané často překvapivými druhy pozoruhodných živočichů... Tento díl našeho seriálu začíná nedaleko rovníku, to znamená na nejvzdálenějším místě od obou pólů. Zde, na svazích hory Mount Kenya ve východní Africe, je díky tropickému slunci přes den docela teplo, avšak v noci se prudce ochladí a teploty klesají pod bod mrazu. Během střídání mrazu a oteplení musí březí samička chameleona přilbového zvolit ten nejlepší čas porodu, protože je nutné, aby novorozená mláďata unikla nočnímu chladu, který by je mohl zahubit. Daleko od rovníku, v evropských Alpách, následuje po dlouhé chladné zimě krátké léto plné hojnosti. Pár orlů skalních se snaží zajistit svému mláděti dostatek potravy. Musí proto lovit kamzíky, kteří jsou pětkrát větší než oni. Během lovu, při kterém riskují své životy, používají jednu z nejodvážnějších a nejúchvatnějších loveckých technik, jakou jsme kdy měli možnost sledovat. A vydáme se i do Japonska, na Nový Zéland i do Jižní Ameriky. (Česká televize)