Zmrzlá planeta - Série 2 (2022) (série)

Zamrzlý oceán (S02E02)

(epizoda)
Velká Británie, 2022, 58 min

Na vrcholu naší planety se nachází kouzelné zimní království – Severní ledový oceán. Po čtyřměsíční zimní tmě se do něj vrací slunce, které odhaluje zamrzlé moře pokryté ledem. Samice ledního medvěda vylézá ze svého brlohu na horském svahu a společně se svými mláďaty se vydává dolů na ledovou mořskou pokrývku, kde může lovit. Mezitím jedna mladá medvědice navazuje na ledě překvapivé přátelství s mladým samcem. Pro některé mořské živočichy představuje zamrzlé moře past. Třicet běluh severních je už pět měsíců uvězněných v malém otvoru v ledu a hrozí, že zahynou hlady, protože tu není žádná potrava. Záchranu jim přinese sílící jarní slunce, které rozpustí mořský led a umožní jim uniknout. U východního pobřeží Grónska se plovoucí ledové kry stanou útočištěm pro rodiny tuleňů grónských. Matky a jejich potomci spolu stráví jen dva týdny, během nichž se mládě naučí plavat. Poté se už o sebe musí postarat samo. V současné době globálního oteplování tu však na jaře vznikají bouře, které mohou strhnout bezmocná mláďata do ledové vody dřív, než jsou v ní schopná vydržet dostatečně dlouho. (Česká televize)