Dnes večer hraju já

Josef Bek (E03)

(epizoda)
Česko, 2023, 26 min

Viktor Preiss (průvodce), Josef Bek (a.z.)

Třetí díl seriálu věnovaného hereckému umění výjimečných osobností českého divadla a filmu 20. století, tak jak se dochovalo v archivu České televize, patří Josefu Bekovi. Ve své době nesmírně populárnímu divadelnímu, filmovému a televiznímu herci. Kromě velkého komediálního a pěveckého nadání, které mu umožňovalo excelovat i v operetě a muzikálu, kde se jeho nejslavnější rolí stal Řek Zorba ve stejnojmenném muzikálu, vytvořil řadu charakterních rolí, jako třeba ve výjimečné televizní adaptaci "Šachové novely" S. Zweiga v režii A. Radoka. (Česká televize)

Marthos

Miláček publika. Přestože herectví Josefa Beka mnohdy ulpívalo na povrchu, o jeho nesporném dramatickém talentu nemůže být pochyb. Nejen na jevišti Městských divadel pražských, kde působil od poloviny padesátých let, ale také před televizní kamerou získal nejednu příležitost upozornit na sebe i jinak – za všechny postavy stačí připomenout jeho Beneta z Radokovy televizní adaptace (1964) Zweigovy Šachové novely, v níž obdivuhodným způsobem vystihl psychologickou charakteristiku portrétovaného. ()