Zapomenuté válečné linie

• Česko Zapomenuté příběhy 2. světové války (více)
Kanada, 2022, 6x53 min

Režie:

Daniel Oron

V letech, která následovala po vítězství Spojenců ve druhé světové válce, zaznamenávali historici hrdinství i těžký úděl pozemních vojsk, námořnictva a letců - jejich vítězství, prohry, oběti a pomalý posun směrem k vítězství. Tyto příběhy definovaly celou generaci, ale nejde o celý příběh. Od konspirací po tajné operace se zdá, že některé části vyprávění vyklouzly z naší kolektivní paměti. Nyní se vydáme na cestu, abychom zaplnili mezery mezi těmito známými a dobře zdokumentovanými událostmi a osvětlili válečné úsilí, o kterém jste nikdy neslyšeli, a odhalili tak pravdu o zapomenutých frontách druhé světové války. (Viasat)

Marze

Shledl jsem paty dil Pegasus Bridge o největší mystifikační akci ve válce vylodění v Normandii a díl šestí Parník Cap Arcona, jehož potopení je obestřeno tajemstvím na Ceske televizi. ()

nula87

Zajímavý dokument o těch méně známých operacích WW2. Zasvěcené komentáře jak historiků, tak novinářů mi zase rozšířily obzory. ()

sportovec

Příkladná ukázka vzorné dokumentární tvorby, která navíc nepostrádá demokratickovlastenecký patos a vůči skandinávskému národu vyvolává nejhlubší úctu a plný respekt. Čím je poznání úplnější, tím je také působivější a přesvědčivější. Kanadští tvůrci zaslouží uznalý potlesk. ()

ChickenPate odpad!

Bohužel jeden z řady rychlokvašných dokumentů plných nepodložených teorií a spekulací od odborníků, které režisér posbíral bůhvíkde. Viděl jsem půl jednoho dílu a to mi stačilo. Nechci se dívat na dokument, kde mi bude někdo tvrdit, že Němci chtěli dostat Velkou Británii do doby kamenné. Další perla bylo tvrzení, že v Bitvě o Británii měli Angličani jen hrstku pilotů. Podle wikipedie měla VB v polovině roku 1940 k dispozici 9.000 pilotů a Němci pro tuto bitvu shromáždili 1.450 pilotů. Takže čerpat informace z tohoto dílka je značně zvrácené. ()