Železní motýli

(festivalový název)
  • Ukrajina Zalizni metelyky (více)

V červenci 2014 bylo nad územím Ukrajiny sestřeleno dopravní letadlo mířící z Amsterdamu do Kuala Lumpuru. Všech 298 pasažérů na palubě zemřelo. Dokumentární koláž skládá obraz tragédie z široké palety dostupných zdrojů – záznamů letového radaru, přepisu odposlechů, ruských televizních reportáží, amatérských záběrů z místa dopadu, tanečních choreografií nebo animace dětských obrázků. Snímek spojuje poezii s forenzním přístupem a je stejnou měrou elegickou básní jako found footage hororem. Jeho název přitom odkazuje k šrapnelům protiletadlového systému BUK, které provrtaly plášť letadla a způsobily jeho pád. (MFF Karlovy Vary)

Dadel

Těšil jsem se na dokument o letu MH17, ale dočkal jsem se jen tak napůl. Faktografické části filmu a ukázky ruských lží jsou velmi působivé, ale tvůrci jich asi měli málo, tak je tu ještě alternativní a "umělecká" část filmu. Což je škoda, protože normální dokument by se dostal k více lidem a třeba by je trochu dovzdělal (mohl by se promítat i ve školách). Tenhle hybrid uvidí málokdo a i pokud to bude někde na HBO (jakože spíš ne), tak to většina v půlce vypne. ()

Goldbeater

Kombinace podnětného dokumentu o válečném zločinu a nikterak zajímavé ochotnické avantgardy v poměru 1 ku 2. Tvůrčí rozhodnutí respektuji, ale míjelo mě to na sto honů. [Sundance Film Festival 2023] ()

Kailo

Nebýt tam ta divadelní alternativní vložka (ta je doslova strašně trapná), tak je to celkem dobrý poloprofesionální dokument, který se hodí na Youtube. Je to tak. Výsledky a animace jsou všechno materiály vyšetřovací komise - lze shlédnout online, a ty zabírají větší část dokumentu. Zbytek jsou záběry ze zpráv a často se opakující dramatické fráze. Řeči o tom, že tam zahynul vědec, který letěl na konferenci prohlásit, že našel lék na AIDS/HIV mě doslova rozesmálo a zažíval jsem nemalý cringe moment. Co třeba ozdrojovat takové tvrzení, nebo alespoň jeho jméno. A on měl na palubě všechny vzorky, že jeho výzkum je v prdeli? Ale ne, raději prohlásíme, že kvůli ruSSákům budou muset lidé s AIDS brát dokonce života léky. ()