Bab El-Oued City

• Francie Bab El-Oued City
Alžírsko / Francie / Německo / Švýcarsko, 1994, 93 min

Willy Kufalt

Myslím, že chápu poselství snímku zobrazit život v čtvrti alžírské metropoly včetně obyčejných lidí, drobných příhod, nahlédnutí do podsvětí nebo vypovědět určité pocity člověka žijící pohnutý život ať už z osobních nebo sociálních důvodů, což podtrhuje i text závěrečné písně ve jménu člověka toužícího utéct a žít jinak a jinde... a zároveň v pozadí hraného filmu výrazně dokumentovat i autentické reálie, jak to bývá zvykem např. i u íránské kinematografie. Jenomže mozaikové vyprávění mě příliš nepohltilo, v spleti množství postav a drobných linek jsem si k žádné pevně nenašel cestu a neprožíval s nimi žádný příběh. Spousta zajímavých momentů, motivů a scén k danému tématu vytvořila film, který mě sice nejednou v té dokumentární rovině upoutal, ale nezasáhl a sledování polodokumentární mozaiky mě stihlo během té hodiny a půl i omrzet. Jako první setkání s čistě (nebo primárně) alžírským filmem to zas špatná zkušenost nebyla, ale na další Allouachovy filmy mě Bab El-Oued City tedy zrovna nenalákalo. [60%] ()