Chiriyakhana

všechny plakáty
Mysteriózní / Krimi / Drama
Indie, 1967, 125 min

Willy Kufalt

"Hudba a medicína, velmi raritní kombinace!" / "(...) Co ta tvoje kombinace? Hudba a kriminalistika!" / "Sherlock Holmes také hrál na housle!" :o) Na jedné straně jsou někdy zdejší dialogy naplněné podobnými humornými perličkami, jindy pánové přirozeně vhopnou do vod uvažování nad zatajováním pravdy coby zločinem ve věcích policejního jednání... a celý film představuje detektivku, jaké Satjadžit Ráj rozhodně uměl natočit poutavým způsobem (byť zde před Zlatou pevností a Joi Baba Felunathem ještě bez dětského hrdiny). Opět střídá napětí s humorem včetně několika hodně svérázných postav, z nichž největším číslem byl tentokrát věčně klanějící se fotograf ze ZOO. Už jsem si zvykl, že skoro v každém Rájově filmu dojde na nějakou prodlouženou pasáž, kde se skoro nic neděje, jakoby ji pan režisér schválně nevystřihl pro větší autetičnost dlouhého plynutí času, nicméně celková atmosféra tu dostatečně funguje včetně symbolické podpory v podobě prvků hada či kostry v temném pokoji. Na dost nekonvenční sekvenci během zásadního incidentu, která obsahuje několik minut prostřihů na vzájemné pohledy a různé okolité dění ve stejnou chvíli, jsem vůbec nebyl připraven a trošku mě zpočátku tím sledem temných záběrů zmateně zaskočila, ovšem postupně výborně graduje do pocitu tajemného zla kdesi v pozadí. Hezkou filmařskou lahůdkou je též dynamické špehování muže s kufrem na nádraží a potěší i závěrečné rozuzlovaní v „poirotovském“ stylu se spoustou postav v jedné místnosti. Je celkem unikátní, že ceněný artový režisér Rájova kalibru se od jisté doby plně našel v detektivním žánru, ale rozhodně si nemůžu stěžovat, že bych si i tyto ryzí populární žánrovky od něj neužíval... ba naopak, určitě i víc, než některá režisérova klasická díla typu Hudební komnata či Indické prázdniny. [80%] ()

Bubble74

Byomkesh Bakshi je známé soukromé očko, chová doma přítulné pythoňátko, kostlivce nemá ve skříni nýbrž v obýváku a do party mu nechybí ani Dr. Watson. V aktuálním případu musí vyřešit několik vražd a odhalit novou identitu zpěvačky filmového songu, po které se před lety slehla zem, a jež se teď údajně vyskytuje v uzavřeném okruhu potenciálních pachatelů. Ti jsou do jednoho pochybné osůbky s ještě pochybnější minulostí a zaměstnáni na farmě, nazývané Zoo. Bakshiovo závěrečné odhalení vraha v přítomnosti všech podezřelých alá Agatha bylo pro mě sympatickým završením této nenáročné detektivky, která sice zdaleka nedosahuje kvalit Rayových majstrštyků, ale v nedělní odpočinkový podvečer příjemně pobaví. ()