Totem

• Mexiko Tótem
Mexiko / Dánsko / Francie, 2023, 95 min (Alternativní 91 min)

Přípravu narozeninové slavnosti v členitém vícegeneračním obydlí provází zmatky, hašteření a štěbetání dětí i živočichů. Radost se však mísí s tichým smutkem. Jubilantova oslava totiž zřejmě bude i jeho poslední. Režisérka Lila Avilés nás zve na návštěvu do rušné domácnosti, jež spíše než lidské sídlo připomíná živoucí rozvětvený ekosystém. Neúnavně kmitající film se přimyká k perspektivě sedmileté Sol, která navzdory drobnému vzrůstu někdy dohlédne dál než dospělí. Ostýchavě nakouknout dovnitř nestačí. Je třeba se sladit s přirozeným tempem a rytmem všedních dnů, v nichž hodiny plynou jako roční období. (MFF Karlovy Vary)

Remedy

První polovina se nese v útrpně mdlém tempu, kdy je divák postupně nucen sledovat přípravy rodinné oslavy, které zahrnují zevrubný úklid a přípravu občerstvení. Neuvěřitelně se to táhne. Pokus o vyprávění z pohledu perspektivy sedmileté holčičky může být jistě zajímavý, zde je ovšem absolutně nevyužitý. S využitím pohledu z dětské perspektivy si mistrně poradil např. Tarsem Singh v The Fall, které bylo emocionálně strhující. Chápu, že může být problematické to takto srovnávat, bohužel tenhle film je až moc subtilní a ne tím dobrým způsobem. [40%] [MFFKV 2023] ()