Čo ste urobili Rusom?

(TV film)
  • angličtina What Did You Do to the Russians? (festivalový název)

Každý týždeň odchádza zo Slovenska na Ukrajinu 5 kamiónov s humanitárnou pomocou, ktorá sa tam vďaka pátrovi Vitalimu rozdistribuuje do miest, o ktorých nerozprávajú média. Pretože takých miest, ako je Buča, sú na Ukrajine teraz tisícky. Hlavným cieľom Depaulu je starostlivosť o bezdomovcov, no teraz sa z mnohých Ukrajincov stali bezdomovci, pretože domy im vypálili rakety. Karta sa obrátila. Teraz sa bezdomovci starajú o ľudí, ktorí zostali na ulici. Poznajú systém, ako funguje. (RTVS)

Autogram

Veľký obdiv týmto dobrovoľníkom, ktorí najazdia tisíce kilometrov po tých najnebezpečnejších miestach blízko frontu, pričom nie vždy to musí dopadnúť dobre. Tento film by mali vidieť všetci obdivovatelia ruského sveta, ruskej predstavy o mieri a voliči ich slovenských nohsledov. Bohužiaľ, neuvidia, iba dajú odpad, samozrejme tie dva odpady tu boli hneď po začiatku premiéry filmu. –––– Keď to zle dopadne, takto to budeš mať v Petržalke. No ak nepadnete na kolená a nebudete vítať chlebom a soľou... ()

e2ek1el

Bohužiaľ, tí, ktorí by tento dokument mali vidieť prví, dajú namiesto toho radšej hodnotenie "odpad", bez toho, že by videli čo i len minútu. Už aj to o mnohom hovorí. Beztak by sa im ten hodinu a pol dlhý dokument nepozeral dobre. ()

JohnCZ

Maximální možný respekt lidem z neziskovky Depaul a všem dobrovolníkům, kteří do slova a do písmene každý den nasazují své zdraví a své životy, aby usnadňovali či spíše dokonce zachraňovali životy jiné. Míra destrukce, utrpení a barbarského teroru, které Rusko každý den vůči Ukrajincům provádí, je neuvěřitelná. To si naše zhýčkaná společnost, kde největší starostí jsou imaginární brouci v mouce, ani nedokáže představit. Každý, kdo válku na Ukrajině bagatelizuje, zpochybňuje utrpení lidí a jakkoli obhajuje a dále šíří naprosto absurdní narativy agresora, má na rukou krev a nese svůj podíl viny. Takový člověk si v zoufale snaze zachovat si slepou víru ve vlastní verzi propagandou pokroucené alternativní reality tenhle dokument nikdy nepustí, i když je ten první, kdo by tohle měl na vlastní oči vidět. ()

BestRanger

Dokument by som označil ako veľmi kvalitný a dojemný. Zameriava sa na situáciu ľudí, ktori zostali žiť v vojnových oblastiach a ich ťažké skúsenosti, a najmä na to, ako sa snažia prežiť v rozbombardovaných budovách a mestach, ktoré ruzzka armada zničila. Dokument ukazuje v preváhe prácu humanitárnej organizácie Depaul, ktorá sa snaží pomôcť týmto ľuďom. Stretáva sa s mnohými, ktorí v týchto mestach prežili a zostavaju žiť. Ocenujem rôzne minipribehy, prepojenosť, akčné vsuvky. Som však smutný z toho, že tento dokument sa pravdepodobne nedostane k ľudom, ktorí ho najviac potrebujú - ľudom, ktorí ignorujú ľahostajne množstvo utečencov a podporujú opačnú zvrátenu ideológiu. Títo ruzzkou propagandou ovplyvneny ľudia už označujú dokument ako odpad na stránke ČSFD, bez toho aby dokument vôbec videli. ()