Duma o Kovpake: Buran

• Sovětský svaz

Дума о Ковпаке: Буран

Válečný

Sovětský svaz, 1975, 99 min

Som rád, že som prvým komentátorom tohto výnimočného takmer dokumentu. Duma o Kovpakovi je skutočný príbeh o jednom z mnohých veliteľov partizánskych oddielov Sidorovi Artemovičovi Kovpakovi. Ten v období po prepadnutí Sovietskeho zväzu nemeckou armádou, v období ktoré sa vyznačovalo panikou, túžbou ľudí sa niekde ukryť, uniknúť istej smrti sa Kovpak s 12 ľuďmi ukryl v lesoch Ukrajiny a vytvoril základňu pre vznik partizánskeho oddielu. Seriál nám ukazuje jeho osudy v období 2. svetovej vojny. 1. diel Duma o Kovpakovi: Nabat z roku 1973 nám približuje vznik tohto partizánskeho oddielu, ktorý sa rozrástol do veľkého bojového zoskupenia 1. Ukrajinskej partizánskej divízie pod vedením Kovpaka. 2. diel Duma o Kovpakovi: Búrka z roku 1975 hovorí o operácii pod mestom Sarny, ktorá bola v histórii 2. svetovej vojne pomenovaná ako operácia Sarnanský kríž, ktorej cieľom bolo zablokovať železničné trate na okraji Kyjeva a obsadiť dôležité mosty k preprave vojsk Wehrmachtu. 3. diel o dvoch častiach Duma o Kovpakovi: Karpaty, Karpaty z roku 1976. Táto operácia bola naplánovaná priamo Stalinom a mala odbremeniť Červenú armádu. Tu sa dostali partizáni do ťažkej situácie, partizánska divízia bola rozprášená, Kovpak bol ranený a letecký transportovaný do Moskvy, komisár Rudnev padol (existujú špekulácie, že ho nechal zabiť Kovpak). Partizáni sa v malých skupinkách museli prebíjať z obkľúčenia. A práve za túto operáciu bol Kovpak povýšený na generálmajora. No a posledným 4. dielom je Duma o Kovpakovi: Od Bugy k Visle z roku 1980, taktiež pozostáva z dvoch časti a je to vlastne zastrešenie partizánskej trilógie. Zobrazuje boje Kovpakoveho oddielu pod velením nadporučíka (generála dostal v roku 1945) Petra Petroviča Veršigoru v rokoch 1943 a 1944 na poľskom území za frontovou líniou. Kovpakovci na Ukrajine zničili 39 nemeckých posádok a významný bol aj ich podiel v boji proti Ukrajinskej povstaleckej armáde (proti Banderovcom).(13.2.2018)