Zrada a pomsta

• Čína Tian guo en chou (více)

Vůbec první kung-fu film, který byl uveden v českých kinech v říjnu 1987. Odehrává se v Číně v sedmdesátých letech devatenáctého století, krátce po zániku „Nebeské říše velké rovnosti“. Hlavním hrdinou je potomek Opičího krále Jü-lung, odhodlaný pomstít smrt svého otce a znovu pozdvihnout prapor povstání. Léty usilovného tréninku však získá něco, co jeho protivníci postrádají – morální sílu, která v rozhodujících chvílích znásobí jeho fyzickou zdatnost a houževnatost. (NFA)

Rony

Viděl jsem ho poprvé vlastně omylem, když jsem v roce 1990 šel na předem avizovaný český film do malinkatého kinečka na okraji Prahy,,,Zrada a pomsta se měla promítat druhý den, ale nikomu tenkrát nepřišlo zvláštní nabídnout asi petičlennému sálu tuhle výpravnou cestu do čínské historie..a už vůbec jsem se nepozastavil nad tím že začal prostředkem, kdy hlavní hrdina už konal svou pomstu zatímco zrada byla až v druhé polovině tehdejšího představení....byl jsem ve svých osmi letech uchvácen....až pozděi jsem ji viděl v české televizi ve správné návaznosti a to dojem z tohoto v budoucnu tolikrát a tolika způsoby omlévaného schématu jen posílilo. Slábý příběh...ale byla má první. Ps: A to nemluvím o tom že jsem se naučil říkat čínsky stýčku..../ti co viděli v podobném věku jistě chápou/ ()

K.O.vi

Čínská pohádka, ve které zemře hodně lidí. I když děj filmu by se dal shrnout do dvou podstatných jmen a jedné spojky, zaměřený hlavně na výbornou katu a semi-kontankt v různých podobách kung-fu, má výbornou choreografii a atmosféru. I nostalgie hraje ve prospěch... 80% ()

rokone

když jsme vyšli z kina, já a mí romští kamarádi jsme cestou domů zkoušeli ,,otočky,, . tohle se mi už nikdy nepoštěstí ()

HKstars

Tak vytáhněte občanky a přiznejte se, kdo z vás Zradu a pomstu zná? Většina mladé generace, která zažila poslední léta minulého režimu si musí tenhle kung-fu klenot pamatovat z obnošených VHSek a české televizní premiéry. Čínská produkce tenkrát "letěla" a i když ve Zradě a pomstě najdeme krom historického i politický kontext (a dojde i na oblíbené písničky), pro většinu z nás byl tenhle film prvním setkáním s bojovými uměními na vysoké úrovni. Ano měli jsme shaolinské filmy, ale tohle bylo ve své době něco jako Pán prstenů ve wushu stylu. ;) Poprvé jsem tu viděl HK spiny, nepřeberně stylů (mj. i styl koně a psa), fantasticky vypadající souboje se zbraněmi... no zkrátka, i když dnes je to všechno trochu zaprášené, sentiment zůstává. Zrada a pomsta trumfovala konkurenci i zajímavým příběhem, který vychází z lidového folklóru. Když se Čchingové ujali vlády a vyvraždili císařskou rodinu, začalo se mezi lidmi povídat, že princ přežil, pomstí se a spolu s ním se vrátí Mingové zpět k moci. Princ byl ale mrtvý a z povstání nakonec zůstal jen sen, který o pár stovek let později naplňují čínští filmaři. Děj je trochu přikrášlen a ze syna samotného císaře se stává syn generála, který padne rukou lstivého Paj Wen-Pinga. Ten přešel na stranu Čchingů a zabil generála ze zálohy, takže se může těšit na pomstu z rukou Ju-Lunga, generálova syna. Tím bychom tedy měli vysvětlen děj a název a teď už přicházejí ty tradiční věci - Ju-Lung vyroste pod dohledem strýčka, naučí se rodinný styl i obranu proti superkopům generála Paje, zamiluje se, to všechno proloženo skrytými moudry o tom, že rodina a vlast se má ctít, i kdyby na chleba nebylo. Film disponuje nejen dechberoucími lokacemi (všechny důležité okamžiky se odehrávají na jakési čínské verzi Řípu), ale především solidními hereckými výkony a ukázkově natočenou akcí. Není to jen v tom, co ti čínští herci (které jste nikdy předtím ani potom neviděli) předvádějí, boje jsou i velmi dobře nasnímané a málokdy je tu něco skutečně "cheesy", režisér Zhou Kang-Yu zná potenciál vyprávěného příběhu, ví kde střihnout a jak použít hudbu, takže ve výsledku ani nelze uvěřit, že dnešní televizně vypadající čínské adaptace jsou potomky filmů jako Zrada a Pomsta. Možná už ze mě opět mluví vzpomínky. Tenkrát i dnes jistě existovaly i lepší filmy než Zrada a Pomsta, jenže na náš trh se dostal právě tenhle film a to že z něj na vás i po těch víc než deseti letech stále dýchá atmosféra staré Číny, velmistrů bojových umění a velkých činů, to hovoří za vše. Ju-Lungu jsme s tebou... 100% ()

Morlor69

Kultovní film, nadčasový, nesoucí velkou myšlenku. Je to více než 20 let, co jsem tento film viděl poprvé, líbil se mi předtím a líbí se mi i dnes. Krásná podívaná s hlubokým příběhem a ještě krásnějšími bojovými scénami, kde je vidět, že herci nejsou jen herci, ale skutečnými bojovníky. ()

ado7

Na čínske filmy chodím kôli bojovej choreografii, ktora v tomto filme bola NAMAKANÁ. Klobúk dole Kangyu Zhou... ()

SignumVia

Tohle byl nejlepší film jaký jsem kdy viděl... natočené sice trochu propagandisticky ale to opomíjím neboť sleduji bojové umění aktérů na nichž je vidět ten entuziasmus s nímž ztělesňují své role. :-) ()

pelegryna

Dávám plný počet, protože Julung mi utkvě v paměti dodnes a technika zkřížených nohou taktéž... První opravdové kung fu v našich kinech. Dodnes se směji technice a stylu koně..hahahahahaha ()

brixner

Tenhle film má u mě své zvláštní místo...Dodnes, při jeho občasném sledování, cítím vůni hašlerek někoho, kdo je chroustal v kině řadu přede mnou, kdepak popcorn a jiné voloviny-tohle v té době nebylo-hezky rulička hašlerek nebo pomerančových bonbónů za 1KČS...Už jsem před tím viděl pár kung-fu filmů, především s Bruce Leem a jinými, neznámými herci. Ale byly to takové příběhy bez příběhů, prostě souboje a ukázka bojového umění, kdy hlavní hrdina seřezal všechny, kdož se mu postavili do cesty. Tady to bylo trošku jiné. Příběh neměl sice kdoví jakou hloubku, konec a hlavní pointa filmu, byly známy snad po deseti minutách, možná trošku té čínské propagandy a vítězství spravedlnosti a cesty za ní. Jenže to jsem ve svém věku rozhodně nevnímal. Mě se totiž velice líbilo zasazení příběhu, to, že hlavní hrdina nebyl jen oděn do žluté kombinézy a všichni ostatní byli, víceméně, komparz a statisté. Moc mě zaujalo, že příběh se odehrával mezi obyčejnými lidmi, mezi vesničany, kteří byli špinaví a otrhaní, ale přesto si šli za svým. Mělo to docela kouzelnou atmosféru a ty bojové scény-hmmm! Na svou dobu vynikající bojová choreografie, ukázky různých bojových stylů "Hung-Gar", k tomu docela slušná hudba-na velikém plátně v kině jsem na to koukal s otevřenou pusou, fakt! Už těžko zapomenu jména hlavních hrdinů-Kao-Jü Lung, Paj- Wen Ping a strýček "šuošuo",Ta-Feng, stejně jako závěrečný souboj na vrcholu skály, kde to všechno začalo...Zvláštním momentem byla scéna na začátku, kdy generál Kao, zraněný dýkou, zastavil gestem svého meče snad sedm svých protivníků a poté skočil ze skály dolů...Dnes, v době Scotta Adkinse a jemu podobných, digitálních kamer a zpomalených záběrů, film asi moc diváků neohromí, asi i proto, že sehnat, byť jen slušnější kopii, je nemožné. V žánru filmů o kung-fu má ale Zrada a pomsta naprosto svrchované postavení coby legenda! ()

prasecak_cz

Klasika, škoda, že nemám kvalitní kopii, jinak je to mistrovské dílo po stránce bojových scén, děj je řekněme průměr, ale na fandu mlátiček to zapůsobí. ()

laco176

Nuž, keď to šlo v kinách tak sme v sále ani nedýchali. Jasne že teraz tento film vyzerá ako vyzerá, ale v tej dobe za socíku... Asi nebolo chalana v ČSSR kto by sa nechcel učiť karate. ()