Robin Hood

všechny plakáty
Krátkometrážní / Dobrodružný / Drama
USA / Velká Británie, 1912, 20 min

MickeyStuma

Úplně první filmové zpracování pod názvem „Robin Hood and His Merry Men“ (1908) režiséra Percyho Stowa se považuje za ztracený, čímž nám zůstal tento počin druhý, který bohužel taktéž sice není celý, ale alespoň se zachovalo necelých půl hodiny filmu. Především chybí začátek takže nás to hází rovnou do středu příběhu, a to do místa, kdy se rozhodne o chycení Robina Hooda. Jako hudební doprovod jsou použity úryvky z operety Reginalda de Kovena „Robin Hood“ z roku 1890, které jsou, jen tak pro zajímavost, slyšet také u dalšího snímku z roku 1922. Co se tedy zachovalo, bylo i tak z historického hlediska zrekonstruováno, a tak je k dispozici alespoň něco. Snímek je to skutečně jen pro filmové fajnšmekry a fanoušky němého filmu. Příběh je samozřejmě značně kostrbatý a celé to vypadá jako záznam představení v přírodě ochotnického divadla. Možnosti své doby jsou však dané, a tak jen filmový historik a skutečný filmový fanoušek dokáže ocenit tento filmový skvost. A to především už kvůli legendární postavě Robina Hooda, o němž se filmy točí do dnešních dnů. ()