Minu Leninid

• angličtina

All My Lenins

Komedie

Estonsko / Rusko / Dánsko / Finsko, 1997, 103 min

Evropou otřásá první světová válka a činorodý estonský politický emigrant Aleksander Kesküla prodlévá ve Švýcarsku, kde se snaží svou politickou aktivitou realizovat ideu vzkříšení své vlasti a vzniku Velkého Estonska a dalších národních států z trosek Ruska a Rakouska-Uherska. Přátelí se s hlavou ruské bolševické emigrace Leninem, kterému pomáhá organizovat ruskou revoluci a zároveň spolupracuje s německými diplomaty, kteří rovněž podporují bolševiky, aby dosáhli míru na východní forntě. Až potud vychází film ze skutečných reálií. Protože hrozí Leninovi a tím pádem celé revoluci neustálé nebezpečí, rozhodne se Aleksander za pomoci originálního Vadimíra Iljiče vycvičit skupinku Leninových dvojníků. A když se skutečný Lenin rozhodne ve svých plánech upřednostnit proletariát na úkor národů, nezbývá Aleksanderovi než nepohodlného Lenina odstranit a do děje dosadit Lživladimíra Váňu. Parodická komedie pohrávající si s alternativní verzí politických událostí, které vedly k bolševické revoluci v Rusku.(14.3.2012)