Zmrzlá planeta - Série 2 (2022) (série)

Zmrzlá zem (S02E05)

(epizoda)
Velká Británie, 2022, 58 min

Režie:

Jane Atkins

David Attenborough (vypravěč)

Na dalekém severu naší planety se nachází největší suchozemský biotop na světě se zasněženými lesy a otevřenou krajinou studené tundry. Je to oblast plná extrémů, které zvířecí obyvatelé zvládají jen s vypětím všech sil. V zimě tu bývá takový mráz, že velká část půdy zůstala zmrzlá od poslední doby ledové. Aby zde zvířata měla šanci přežít, musela se přizpůsobit místním podmínkám, někdy i extrémními způsoby. Na začátku tohoto dílu budeme sledovat neobvykle velkou, pětadvacetičlennou vlčí smečku útočící na jedinou velkou kořist, která se tu v zimě vyskytuje – americké bizony. V jednotvárné tundře si liška polární musí zajišťovat obživu sama. Při pátrání po drobných lumících ukrytých hluboko pod zasněženým povrchem je schopná urazit mnoho set kilometrů. Jediný způsob, jak se k nim dostat, je skočit po hlavě do sněhu. Ve zdánlivě prázdném, sněhem pokrytém lese na ruském Dálném východě pátrá po kořisti vzácný levhart mandžuský. Protože se tu vyskytuje jen velmi málo zvířat, musí využívat svou inteligenci, aby našel dost potravy. Mimo jiné sleduje vrány, které ho mohou upozornit na uhynulé zvíře. Nesmí se však u něj zdržet příliš dlouho, protože sdílí zdejší lesy s mnohem větší, nicméně stejně hladovou kočkovitou šelmou – tygrem ussurijským. (Česká televize)