Zmrzlá planeta - Série 1 (2011) (série)

Zemské póly (S01E01)

(epizoda)
  • Česko Konce Země (více)
Velká Británie / Německo, 2011, 59 min

Scénář:

Paul Spillenger

Hudba:

George Fenton

David Attenborough (vypravěč), Alec Baldwin (vypravěč)

Až do začátku 20. století jsme považovali oba póly naší planety za vzdálené krajiny pokryté ledem, kde téměř nic nežije a kam se vydávají jen blázniví dobrodruzi. Jenže v jejich stopách šli vědci, a ti tam objevili zcela nové formy života a slibné zásoby surovin. Výzkum Arktidy a Antarktidy stále pokračuje. Navíc stále víc odhaluje, jak ohromný vliv mají tyto zásoby ledu na celou planetu. Pokud by roztály, byl by to konec nejen medvědů ledních a tučňáků, ale postihlo by to i celé lidstvo. Více než třetina naší planety zamrzá. Ledový svět Arktidy a Antarktidy je pro většinu z nás stejně neznámý jako povrch cizí planety. Najdeme tu uchvacující místa, od ledových pólů, obsahujících téměř 80 % zásob sladké vody Země, po zasněžené lesy obepínající celou zeměkouli. Zdejší krajina podněcuje naši obrazotvornost. Jsou v ní místa, která vypadají jako vypůjčená z dětských pohádek. Je utvářená především ledem, a to jak při zamrzání, tak i během tání. Je to poslední skutečná divočina na naší planetě, která se však dnes, kdy ji začínáme poznávat, doslova mění před očima. (Česká televize)

ilemas

Úchvatné záběry ze zmrzlé planety, natočeno bravurně, všude samý led, až jsem si myslel, že jsem na jiné planetě.Místa. která bych v životě na vlastní oči nikdy neviděl, jelikož zimu nemám rád. ()