Peter sa úspešne vyliečil, ale o Katarínu záujem nemá. Ako sa čoraz viac vzďaľujú, kráľovná Alžbeta stráca nádej na získanie následníka trónu. Jej nádeje stúpnu, keď dá Katarína do hľadáčika princa Saltykova. (Arsenal83)

Arsenal83

Katarína začína naplno ochutnávať to, k čomu mala vzťah už od 13 rokov. Veď ako v denníkoch napísala: "V trinástich rokoch som začala pociťovať návaly túžby. Predovšetkým v noci to bolo na nevydržanie a preto som sa obkročmo posadila na vankúš a cválala na imaginárnom koňovi až do vyčerpania. Nuž, pri princovi so zúženou predkožkou, akým bol jej manžel, muselo byť na dvore veľký počet ojazdených vankúšov. Ešteže sa potom Saltykov obetoval a nastúpil do funkcie semenodarcu. V seriáli to neuvidíme, ale Katarína spočiatku namietala, že je predsa ženatý, lenže gróf mal nepriestrelný argument: „To už dávno nie je láska.“ Veru tak, veď bol už ženatý celé dva roky! ()

• Hoci v seriáli ukážu, že Katarína (Marina Alexandrova) po afére so Saltykovom (Rinal Mukhametov) okamžite porodila chlapca, ktorého jej cárovná Alžbeta (Julija Aug) zobrala, v skutočnosti bola s ním tehotná už dvakrát predtým. Na konci roka 1752 potratila prvýkrát a v máji 1753 aj druhýkrát, kedy bola dokonca v ohrození života. Pavla Petroviča potom porodila v septembri 1754, čiže šlo o tretie a nie prvé tehotenstvo so Saltykovom. (Arsenal83)