The 8 Show

• Jižní Korea Deo Eiteu Syo (více)
Drama / Komedie / Thriller / Mysteriózní
Jižní Korea, 2024, 6 h 59 min (Minutáž: 46–68 min)

Epizody(8)

Osm lidí uvězněných v záhadné osmipatrové budově se zapojí do lákavé, ale nebezpečné hry, během které si postupně vydělávají peníze. (Netflix)

Recenze uživatele Anderton k tomuto seriálu (9)

The 8 Show (2024)

The 8 Show môže pôsobiť ako chudší príbuzný Squid Game alebo Diery (prípadne ďalších, už menej ambicióznych hollywoodskych filmov pre mládež), avšak dovolím si tvrdiť, že ohľadom spoločenských alegórií, cynizmu a niektorých univerzálnych právd je z nich najlepšie napísaný. Klaustrofóbiu jedného miesta oživujú retrospektívy zo Soulu, ktoré ale nepôsobia nadbytočne, pretože len podtrhujú zistenia postáv zo "súťaže" a ich povahy. Že nám nie je doslovne vysvetlené, kto za hrou stojí, môže mnohých iritovať, nechať niektoré veci na divákovej fantázii je ale častokrát lepším riešením. ()

Episode 1 (2024) (E01)

Sociálne experimenty nepripravuje len Joker, ale aj Kórejci. Ono to síce vyzerá ako lacnejší braček Squid Game alebo Diery, avšak spoznávanie pravidiel a postupné triezvenie z nadšenia z rýchleho získavania peňazí je rovnako zábavné ako v spomínaných dielach. Poteší najmä záver, kedy sa osvetlí to hlavné pravidlo hry a taktiež nám začne dopínať, o čo tvorcom pôjde. Snáď to aj poriadne rozvinú. ()

Episode 2 (2024) (E02)

Postavy zisťujú, že získavanie času má tiež svoje pravidlá a že tak práca s číslami nekončí tým, kto koľko zarobí a koľko minie. Spolupráca tak získava stále väčšie obrátky, pričom všetci musia riadne premýšľať nad tým, ako ďalej. Aby nakoniec zistili, že s tým behaním po schodoch je to trochu inak... Ako človek, ktorý si rád vyšľape domov na dvanáste panelákové poschodie, s postavami ich údel bez problémov preciťujem. ()

Episode 3 (2024) (E03)

Že bude seriál v istých momentoch aj komédiou zatiaľ najlepšie dokladá tretia epizóda. Ide o jednoduchú metaforu toho, čo sme schopní pre prežitie v každodennom živote robiť v práci, skrátka robiť zo seba šaškov. "Kórea má talent" však rýchlo strieda hlasovanie o to, kde sa budú nechávať odpadky, čo zase pripomína absurditu politických volieb. ()

Episode 4 (2024) (E04)

Hra pokračuje ďalej, je zase trochu iná, ale niektorí zisťujú, že jej pravidlá sa dajú ohýbať a ak nie priamo ohýbať, tak falšovať. Je to stále zaujímavé, spoločensky cynické a trefné (kto rozhoduje o prídeloch jedla je všemocným), ale v tejto epizóde už aj mierne repetetívne. Stále to isté prostredie, stále nová hra, už by sa mohol pridať aj skutočne poriadny konflikt. Je ale super, že sa nemôže umierať ako v Squid Game, zžieravá satira nemusí byť vždy nutne krvavá. ()

Episode 5 (2024) (E05)

K slovu sa dostáva (konečne) násilie, pretože sa celá hra aj tak bez neho nezaobíde a tým pádom aj vyžadovaný poriadny konflikt. Skupina sa rozdelí na dva tábory (logicky) a všetko to vedie k jedinému logickému vyvrcholeniu. Táto epizóda je zatiaľ asi najlepšou alegóriou (akéhokoľvek) spoločenského zriadenia, len ten voiceover je možno trochu viac doslovný než by si látka vyžadovala. ()

Episode 6 (2024) (E06)

Karta sa náhle obracia, avšak ak niečo vyzerá až príliš jednoducho tak v niečom musí byť háčik. No a tým háčikom a ďalšou paralelou s našimi bežnými životmi je zrada vnútri zdanlivo súdržnej skupiny. Ono túžba po peniazoch a náhly pocit moci sú nesmierne silné a ak môžem mať xxx miliárd, prečo sa uspokojiť s xx miliardami. Však nejaký ten vytrhnutý necht či zub, to človek vydrží a navyše to publikum pobaví. ()

Episode 7 (2024) (E07)

Prvá polovica epizódy sa točí okolo toho, kto vytrhol nechty a vylomil zub a riešenie je mierne prekvapivé, ale najmä dáva logiku. No a potom sa dostávame do vôd (nielen metaforicky) Saw, prípadne Mechanického pomaranča. Tu trochu hapruje logika, keďže sa ťažko predpokladá, že by si dal niekto skutočne námahu s výstavbou podobných "pascí". ()

Episode 8 (2024) (E08)

Aby tých inšpiračných zdrojov nebolo málo, pridáva sa ďalší, avšak The 8 Show má svoju vlastnú tvár a to čo chce povedať, hovorí dostatočne iným spôsobom ako konkurencia. Opäť sa dočkáme dôležitého zvratu a neprekvapí, že bude zase cynický, aby podporil jednu z ústredných myšlienok celého seriálu. Všetko končí, ale asi netreba dodávať že takým spôsobom, aby sa dalo pokračovať ďalej. ()