Reklama

Reklama

Recenze (4)

MM11 

všechny recenze uživatele

Dobově fenomenální… Nutno takto přistupovat k dílu tak starému a na pohled archivní raritě. Tento dánský film však shrnul a významně prohloubil mnoho z evropských praktik stylu před první válkou. Bohaté stylizování mizanscény a dynamičnost přechodu jednotlivých scén se více než vyrovná francouzské či italské produkci té doby. Působivé hry se světlem a stíny jsou pak zcela unikátní. Těch si musí všimnout snad každý, což je na druhou stranu paradoxní nešvar (ovšem logický). Christensen totiž na každý nevšední prvek upozorňuje až reklamním způsobem, opakuje ho a nechává vyniknout bez ohledu na potřeby děje. Typické jsou scény ve tmě, které demonstrují znalost toho, jak točit beze světla (ve Francii se tehdy i noc točila za dne) i v případech, kdy to vyloženě nesedí. Tento severský kousek si jednoduše vzal to nejsilnější i nejslabší, co tamější produkce nabízela a dal tomu nikoli rozháranou formu. Už jen první ohlasy války jsou zachycené velice silně a proslule úsporné herectví dává proto těmto výjevům jistou působivost i po letech. Přímočarý snímek, který má dostatek umu pro užívání nevšedních prostředků, bych jednoznačně pro ty, co mají v oblibě němý film, doporučil. Je to něco jako skrytý klenot. ()

Kass 

všechny recenze uživatele

Jeden z vůbec prvních filmů, jenž plně reflektuje nástup Světové války. Funguje výborně jak jako válečný film se špionážní zápletkou, tak i jako rodinné drama. Památný je pro nápaditou kameru a důmyslné využití kontrastu světla a tmy, pro navození tísnivé atmosféry. Na režiserský debut jde o mimořádné dílo. ()

PetraMishka 

všechny recenze uživatele

Zajímavý dánský němý film, který v sobě spojuje špionážní téma, válečné, ale jak bylo zmíněno, je to především rodinné drama, kdy otec rodiny se raději nechá vojenským soudem prohlásit za zrádce a zastřelit, než aby přiznal, že ho manželka podvedla. Ta se pak snaží muže zachránit za každou cenu, zatímco on sedí hrdě ve vězení. Technicky je to dokonale zfilmované. Záběry jsou krásně čisté, umělecké, herci zbytečně nepřehrávají a jsou sympatičtí, ale ději chyběla "duše", nějaký motor, který by divákovi dal pocit, že se něco dozví, něco stane a to tady nebylo. Přesto se jedná o nadprůměr dané doby. ()

Galerie (5)

Reklama

Reklama