poster

Zkouška ohněm (festivalový název)

 • Česko

  Hoří!

  (festivalový název)
 • Bosna a Hercegovina

  Gori vatra

 • anglický

  Fuse

Komedie / Drama

Bosna a Hercegovina / Rakousko / Turecko / Francie, 2003, 105 min

Režie:

Pjer Zalica
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • vypravěč
  *

  Předválečné sledování tohoto poválečného snímku mi nanejvýš připomnělo smutnou pravdu o tom, že mír je často pouhým příměřím, ba někdy jen jinou formou války. Mezilidská surovost, exploatace, předstírání a všudypřítomné násilí přeci nejsou ničím jiným. Soudobá jihoslovanská filmová estetika mi zůstává nadále nepřístupna. Nesourodá směs absurdity, grotesky, reprodukovaných frázemi slovesnými i vizuálními, a laciného magického realismu mi přišla úskočná – a vzhledem k tématu (přes mnohomluvnost) mlčící.(22.4.2017)

 • dzira
  ****

  Poselství č. 1 Nejen za války, ale i po ní si západní mocnosti s balkánskými národy nepěkně pohrály. O osudech milionů lidí rozhodovali a stále rozhodují nekompetentní nafoukanci, nebo v horších případech egoisti sledující své sobecké cíle... Poselství č. 2 Kdo je bez viny, hoď kamenem (nebo rychle spal důkazy....) Poselství č. 3 (nebo spíše otázka) Lze uměle rozdmýchanou nenávist mezi národy zase stejně uměle uhasit?(1.12.2011)

 • totleben
  ***

  Hořká komedie,která ukazuje absurdity občanské války...(2.5.2015)

 • darwin
  ****

  Výborný balkánský snímek o městečku Tešanj ve Federaci BiH pár let po válce. Místní Bosňáci si žijí typickým balkánským poválečným životem - bolestivé vzpomínky, předsudky, děvky a chlast. Poklidný, avšak válkou pokřivený život se náhle změní, když se zjistí, že do městečka má dorazit president Clinton. Západní protektoři vyžadují, aby vše bylo v pořádku, včetně bratření se Bosňáků a Srbů. Výborná hořká komedie plná typického balkánského humoru. Hořkosladký příběh o tom, že válečně jizvy se nehojí ani v době míru a válečná zkušenost ovlivňuje i nadále životy lidí v Bosně.(15.10.2010)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace