Dívka s rudým šátkem (festivalový název)

• turecký

Selvi Boylum, Al Yazmalım

• slovenský

Dievča s červenou šatkou

(festivalový název)

Girl With the Red Scarf, The

Drama / Romantický

Turecko, 1977, 90 min

Zejména obrazově a herecky zdařilý kousek o ženské nezávislosti a o roli, jakou v životě hraje láska. Pohled na Türkan Şoray, korunovanou královnu tureckého filmu, oděnou v tradičním tureckém oděvu jednoznačně boří poslední zbytky mýtů o tom, že islámsky cudné děvče nemůže na veřejnosti vypadat sexy.(21.8.2010)

V domácím prostředí ceněný snímek, patřící do výběrů nejlepších filmů historie, který však již "zestárl" a jako hit není přenositelný (ať už prostorově či časově). Typické dílo ze 70. let, bez sugestivního stylu, které pomocí přemrštěného herectví, s podporou návodné hudby nešetří patetikou a tragikou, byť původní příběh (z pera slavného kyrgyzského spisovatele Čingize Ajtmatova) k tomu svádí, jakkoli univerzálněji a intimněji by mohl být ztvárněn. U nás jinak neznámý režisér Atıf Yılmaz však vyprávění pojal úsečným způsobem, v němž si vypomáhá citacemi vnitřních komentářů a monologů postav a dějovou linku, při níž se náhlé zalíbení mezi venkovskou dívkou Asyou a stavebním řidičem Ílyasem mění v osudovou lásku navzdory úskalím a překážkám, jež ovšem nezmizí, vykresluje přímočaře směrem k ataku diváckých emocí. Bez obliby a znalosti účinkujících hereckých hvězd i v závětří bariéry post-postmoderní éry však tato taktika nesklízí úspěch. Za chyby a přehmaty se později platí a tak nezbývá, než spolu s Ílyasem – k němuž již nešťastná Asya nemůže prchnout, neboť ji k zachránci Cemşitovi váže synek Samet – tuto prohru (ve výběru) překousnout a hledat zase jinde (v dějinách tureckého filmu).(8.1.2014)

Romantický film, který se dokonce líbil i mě a to na slaďárny nějak nejsem.(8.10.2019)