23rd March 1931: Shaheed

Životopisný / Drama / Historický

Indie, 2002, 188 min

Rozpočet $-miliónovTržby Celosvetovo $1,200,000(28.7.2010)

V kolekci takových filmů jako Lagaan nebo Rising působí Shaheed dost ponuře, ale jinak skvěle opisuje další z klíčových momentů indických dějin. A já indickému filmu nikdy nepřestanu závidět tu dokonale pozitivní pointu, kterou dokáže vykřesat z každého obdobně problematického tématu - ať už jde o protibritské revolucionáře nebo o problémy ve vlastních řadách (typicky ve Water o údělu vdov). Na tempo Shaheedu není snadné se adaptovat, ale přesto se stylem vyprávění vydatně pomáhají všudypřítomná hudba a okřídlené revoluční proslovy, které mají stejný ráz a údernost po celém světě už od dob Francouzské revoluce. Samozřejmě, že vedle kralujících Deolů jsem velice ocenila itemko s Aish, které celkově pomohlo propagaci filmu a připomenulo ho i tam, kde by jinak zapadl.(13.7.2011)

• - Příběh popraveného revolucionáře a bojovníka za svobodu Bhagata Singha inspiruje filmaře pravidelně už od roku 1948. (NinadeL)

• - Aishwarya Rai se objevuje pouze v rámci item number "Rab Kolon Mangha". (NinadeL)