Kristova léta, dámy...

Česko, 2003, 58 min

Kamera:

Martin Čech

Boris Hybner

Pětice emancipovaných žen, bývalých spolužaček, bilancuje ubíhající léta. Baví nebo nebaví je žít životy mužů?  Sběrný dokument o první generaci žen, které zkusily žít život mužů. Narodily se do reálného socialismu a dospěly, stejně jako doba, do kapitalismu. Když se druhé tisíciletí zlomilo ve třetí, bylo jim třicet let. Je jich pět a chodily spolu na gymnázium. Martina je historička umění, věčně na cestě mezi starým a novým kontinentem. Na cestě náhle zjistí, že v jejím vztahu s americkým architektem i v kariéře je všechno jinak, než to původně vypadalo. Lucie je genetička; uměle „vyrobila“ již dva a půl tisíce dětí, vlastní však ne a ne přijít. A času již není nazbyt. Adéla dosud uspokojovala své ambice lámáním mužských srdcí, pár let a kil navíc a jeden nepovedený osudový vztah však vyhrotily situaci. Jana sice vyměnila kariéru za rodinnou idylku a dvě děti, teď ale začíná bilancovat. Tereza natočila film o svých kamarádkách. (oficiální text distributora)

Brinkley

Časosběrný dokument sledující několik rozličných třicítek, ale nějak si nejsem jistá, co bylo stěžejní myšlenkou paní režisérky. Možná připravit pány o iluze. Takhle se ženský opravdu baví, když není na blízku testosteron a každý mužský tak žije v bláhové naději, že zrovna ta jejich má k slepici daleko. Dámy jsou různé, mají rozdílné přístupy k životu a téměř žádná není spokojená, jelikož nikdo nemůže mít úplně všechno. Když jsem to prvně viděla něco málo po dvacítce, byla jsem přesvědčená, že takhle nedopadnu. Teď už jen zpětně doufám po každém podobném dýchánku (vědoma si slepičího vyznění ženského tlachání), že když své životní trapnosti probíráme u vína v baru, nedoléhá náš hovor k nejbližším stolům. Není třeba ovšem o tom točit dokument. ()

Neklan006

Po deseti minutách máte chuť ty holky "zabít". Včetně režisérky, která je nesympatickým monotónním hlasem představuje. Navíc jsem tam neviděl žádnou dámu, jak mě navnadil název filmu. Byly tam jen nějaký zmatený intelektuálky. ()