poster

Kristova léta, dámy... (TV film)

Dokumentární

Česko, 2003, 58 min

Kamera:

Martin Čech

Hrají:

Boris Hybner
 • hous.enka
  ****

  Dokument o parte intelektualnich kamaradek, ktere po tricitce bilancuji svoje zivoty. Jak to tak byva, nekdy jsi dole, jindy nahore - a presne to plati i v pripade teto petice. Mlade zeny jsou zmatene vychovou svych matek a zaroven je svadi cerstve pristupna svoboda volby (at uz jde o volbu partnera, ditete, mista k zivotu - cehokoli). Jedna z zen je ambiciozni kriticka umeni Martina Pachmanova, ktera ma ale smulu na chlapy. Jeji ostre feministicke nazory dokresluji, proc ji problemy s chlapama neustale pronasleduji. Dalsi z zen je matka dvou malych deti, ktera ve spolecnosti svych kamaradek zacina pocitovat sve deti jako zatez. Dalsi mlada zena hleda neustale zajimavou praci a fajn chlapa - na oboje ale uz davno rezignovala. Dalsi je manzelka Borise Hybnera, ktera touzi po diteti. Posledni (ackoli se o ni mluvi nejmin) je sama reziserka. Mne se dokument libil, protoze se snazi zachytit prave ty zmatky v hlavach mladych zen - to je totiz aktualni i o deset let pozdeji, kdy mlade zeny stale jeste stoji pred volbou kariery, anebo rodiny. Treti moznosti je kompromis na obou stranach, ktere voli cim dal vice zen.(11.8.2011)

 • Pohrobek
  ***

  Vypadá to, že se tady jistá snaha o vyrovnanost a pestrost přístupu k jednotlivým osudům, postavám, příběhům a životním postojům snad i vyskytovala, ale dokument mě nijak nepřesvědčil, že by se tu mělo skutečně jednat o nějaký charakteristický, vypovídající vzorek nových žen "samoživitelek". Trochu moc optimistické, příšerně moc feministické.!(25.12.2004)

 • gudaulin
  ***

  Režisérka si určitě nevybrala nějaký reprezentativní vzorek svojí generace a především si nedokázala udržet od zpovídaných žen patřičný odstup. S tím souvisí absence razantního střihu, takže to místy vypadá jako babský spolek, nad kterým si muž ironicky pomyslí něco o slepicích. Přesto film v zásadě funguje - na podobné úrovni jako např. reality show nebo bulvár. Každá z těch žen má vlastní příběh a poměrně otevřeně odhaluje "své nitro". Mimochodem, když tak člověk sleduje jejich osudy, tak se ani nediví jejich milostným trampotám. Tři z nich evidentně nejsou vhodné pro běžný partnerský život a chybu by měly hledat samy u sebe. Obecně platí, že nějaké hlubší analýzy jsou schopní spíš sociologové a specialisté na partnerské vztahy typu zesnulého Plzáka. Celkový dojem: 55 %.(14.5.2013)

 • iNKa 1104
  *****

  ... můžeme s nimi polemizovat či nesouhlasit, můžeme hledat styčné body s naším životem po třicítce a můžeme se mnohé dovědět... díky diametrálně rozdílným typům/naturelům vzniká pestrá mozaika životních příběhů a postojů. Díky otevřenosti nahlížíme do jejich třináctých komnat a doslova a dopísmene jsme vtaženi do ženského světa, který umí každý problém rozložit do fraktálů sousdílením :). Především je to ovšem výborně natočený dokument.(6.8.2009)

 • Marze
  ****

  Pobavilo mě množství skvostných hlášek, jako třeba návrh dát holčičce i mužské jméno, kdyby se rozhodla pro změnu pohlaví. S tvrzením, že důležité je mít dobré zaměstnání, pak problémy mizí stoprocentně souhlasím. Jen bych dodal, že pevný život stojí na rovnováze třech pilířů- práce-vztah a volnočasové aktivity hobby, při nichž si člověk může takzvaně odfrknout. Když se zhroutí jeden pilíř, spadnou také ostatní opory. A také je zvláštní, že dnes jsou tyto učinkující ženy již důchodkyně.(8.4.2019)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace