StaryMech

Příběh o zasvěcovací cestě s nenadálým koncem mísí věrohodný odraz skutečnosti a průhledné scénáristické tahy. K vidění a slyšení je Atlas, pěkná místní hudba, tváře žen a jejich strasti. V projevu představitelky jedné z obou klíčových postav, duševně postižené horalky, mi něco skřípalo, a nebyla to jen její plynná francouzština. ()

Pohrobek

Rallia (Cylia Malki) vyrostla jako adoptiovní dítě ve Švýcarsku. Při hledání svých kořenů cestuje jako devatenáctiletá do alžírské pouště, kde hodlá najít svoji matku Keltoum (Deborah Lamy). Po dlouhé, vyčerpávající cestě autobusem dorazí do své zapadlé domovské vesnice, kde však nalezne pouze svého dědečka a duševně nemocnou tetu Nedjmu (Baya Belal). Oba jí hrdě vyprávějí, že Keltoum pracuje v El Qantaře ve velkém hotelu a v pátek se z města vrací se spoustou dárků... Neobvyklá road movie, která líčí cestu jedná mladé ženy za svými kořeny a představuje dnešní Alžírsko trochu jinak, než jak se jeví turistům. Hlavním tématem mají být zřejmě kruté podmínky, v nichž musí žít současné alžírské ženy. Film však naštěstí nezůstává stoprocentně u ženské otázky a nabízí i zajímavý pohled na poetiku krásné saharské pouště. Režisér Mehdi Charef se narodil v Alžírsku roku 1952, o deset let později musel po konci alžírské války za nezávislost se svými rodiči emigrovat a na konci devadesátých let se vydal do země svého dětství, aby tu nalezl ztracené prameny mládí. Zaujalo ho však především otřesné postavení místních žen. ()