Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Drama
  • Komedie
  • Krimi
  • Dokumentární
  • Akční

Recenze (878)

plakát

Manon (1949) 

Napoprvé jsem spotřeboval všechnu diváckou energii na to, abych se vyrovnal s hlavními postavami a jejich představiteli ("nejméně sympatičtí milenci v dějinách francouzského filmu"?), a tak jsem nedocenil, jak dobře - malebně a zároveň realisticky - je film natočen. Ve svém chladném pohledu na válkou rozleptanou společnost režisér nepochybně navazuje na naturalisty 19. století; přesto v závěru dostaneme nečekanou porci citovosti a romantismu, naštěstí dalekou nezvalovskému veršování.

plakát

It Happened Here (1965) 

Když natáčení začalo, bylo Brownlowovi osmnáct a záhy přibyvšímu spolurežisérovi Mollovi šestnáct. Trvalo osm let, než tenhle v nejednom ohledu velký a jedinečný malý film dokončili. Následující "Winstanley" je ještě lepší.

plakát

Zkouška umění (2022) 

Díky "Zkoušce umění" jsem měl po delší době dojem, že ČSFD splnila svoji úlohu základny pro smysluplnou diskusi. Pro mě samotného je ale takřka nemožné film zhodnotit, jelikož vzhledem k jeho postmoderní otevřenosti na všechny strany nejsem s to si ujasnit jeho poselství. ("Observační dokument" je jen dobová nálepka - každý observujeme po svém, a leccos zůstane ve střižně.) Bylo-li jedním z cílů tvůrců diváka rozesmát, cítím se nezasažen. Proč nedávám čtvrtou hvězdičku: forma, některými přispěvateli chválená, jen kopíruje evropský nadprůměr.

plakát

Huo zhe (1994) 

Humanistický epos, sledující životní cestu človíčků dějinnými smrštěmi a kotrmelci. Přehlídka dobových detailů, malebných obrazů a jímavých okamžiků podle občas papírového melodramatického scénáře; Zhang na poloviční cestě k diváckému davu.

plakát

Bílý bizon (1977) 

Zfušovaný kříženec westernu a zvířecího strašounu, rádoby jinotajný, prosáklý neúctou k Melvillovi, lakotské kultuře i soudnému divákovi.

plakát

Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny (2016) 

K některým Verbalovým výrokům typu "patetický kýč střídá kýčovitý patos" mám výhrady (o jeho velkohubé xenofobii, často působící jako parodie sebe samé, nemluvě), ale ne k jeho zhodnocení filmu. Další z borščů americko-australského popletence, který měl zůstat hercem, jsem, přiznám, ani nedojedl.

plakát

Mluviti do větru (1961) 

Co nějakou dobu vypadá jako dětský film, se rozvine v jedinečnou konfrontaci souběžných světů, navzájem protikladných i prostupných. Okouzlující okamžiky, nečekané přesahy.

plakát

Pygmalion (1938) 

Asquithova verze dramatu, které jsem nečetl a neviděl, mě ze zřejmých důvodů oslovila víc než "My Fair Lady". Vyčteno o zákulisí: Shaw spolupracoval na scénáři, napsal i nový výstup na plese u vyslance, ale musel se smířit s tím, že hlavní mužskou roli nesehraje jím požadovaný Charles Laughton. Kromě toho mu bylo překousnout happyend podle představ producenta Pascala, kterého preventivně zkarikoval v postavě Karpathyho.

plakát

Cestující v dešti (1970) 

Jak se říká, smutné kino - o to smutnější, že ho slátal tvůrce "V plném slunci" a "Zakázaných her".

plakát

Špinavé ulice (1973) 

Dílko z režisérova vrcholného období, které začalo "Špinavými ulicemi" a skončilo "Taxikářem". Keitel, jednou nohou v putykách Malé Itálie a druhou ve zpovědnici, je roztomilý, De Niro se vpravuje do své takřka celoživotní role.

Ovládací panel