Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Krimi
  • Akční
  • Western

Rodná vlast (1986)

První půlka filmu je ve znamení přesvědčivého realismu a řekl bych trochu tezovitého pohledu na úděl umělce na té i oné straně železné opony, v té druhé, napínavější a horší, se scénáristé spikli proti tajným službám. Třetí hvězdičku dávám za dobrý úmysl.

Keane (2004)

Bratři Dardennové mínus zápletka. Chtělo by se mi pochválit ponor do choré duše, jak to udělala spousta kritiků, ale o schizofrenii vím tak málo, že si netroufnu.

plakát

Dawson City: Frozen Time (2016)

Líbí se mi KAYLINovo "Co si budeme povídat..."; dodal bych jen, že 1) film je zbytečně dlouhý; 2) v prolínání dějinné skutečnosti a hollywoodských báchorek občas cítím něco, co je mi jako evropskému diváku vzdáleno a lhostejno a 3) nápad natočit němý dokument o němých filmech mi připadá dobrý, ale co by si Morrison počal bez Somersova postmoderně vyzývavého hudebního doprovodu?

plakát

Právě teď (1984) (TV film)

Rozcvička před sebeničivou exhibicí "Nahého". Už tady je cítit mistrovství režiséra, který si troufne obraz lidské mizérie ošplouchávat humorem a korunovat katarzí, a už tady hudební doprovod Andrewa Dicksona dělá divy.

Červený stan (1969)

Příběh Nobileho výpravy v Kalatozovově zpracování fascinuje, varuje i dojímá zároveň, což nemění nic na skutečnosti, že "Červený stan" je jen slabým odvarem "Neodeslaného dopisu". Pro nejednu davuvstřícnou kosmetickou úpravu skutečnosti a nešikovný nadpřirozený rámec jsem málem neodolal pokušení dát filmu jen dvě hvězdičky. Do titulků, v nichž se hvězdné jméno Cardinalové rozzáří div ne na prvním místě, nepronikli čtyři z celkem šesti scénáristů: sovětský prozaik Jurij Nagibin, anglický dramatik Robert Bolt, italský režisér Alberto Cavallone a samotný Kalatozov.

The Green Man (1956)

Slibná černohumorná provokace zanedlouho zkrotne v místy vtipnou, ale konvenční frašku; Simovo z mnoha stran opěvované herectví mi tu připadalo spíš jako přehrávání.

Světlo mých očí (2001)

Lo Cascio je k sežrání v roli Antonia, jemného snílka, který miluje sci-fi a zhlédne se v ženě, s níž jsou větší problémy než se všemi mimozemšťany dohromady. Koňské dávky sladkobolu, hezké nyvé hudby a jinotajných citací z Antoniovy četby; závěr rovněž jako by přilétl z vesmíru.

Phenomena (1985)

Scénářem a vedením herců Argento, jak je jeho zvykem, od začátku do konce fackuje soudného diváka; dlouho jsem měl za hotovou věc, že to dělá s humorným nadhledem, rozhovory s ním ale můj dojem nepotvrzují. Jeho audiovizuální hra na nervy má ovšem v "Jevech" alespoň tu a tam něco do sebe, stejně jako nezletilá Connellyová. V roli mladšího kriminalisty Kurta Michele Soavi, mistrův asistent a žák s vyvinutějším smyslem pro legraci.

plakát

Brzy bude konec světa (1969)

Misantropický morytát s přemírou muziky a zahraničních herců, léta před Kusturicou šířící představu Srbska jako groteskně bizarního předpeklí. Úroveň Petrovičovy tvorby od "Nákupčího peří" přes "Brzy bude konec světa" k "Mistrovi a Markétce" jde myslím očividně od desíti k pěti.

Giordano Bruno (1973)

Z průměrně napsaného a režírovaného filmu trčí Brunova úctyhodná osobnost, spolehlivý Volonté a Storarův šerosvitný manýrismus podle Caravaggia. Montaldo, víc politický řečník než inspirovaný umělec, se už dřív pasoval do role chodícího levicového svědomí Západu, a nadále ji bere až příliš vážně.