Dny a noci

• Česko Nesmrtelní (více)
všechny plakáty

Toto je vyprávění o praporu kapitána Saburova, který byl jedním z mnohých, co bránili Stalingrad v podzimních dnech a nocích roku 1942. Neděle, 23. srpna 1942 – německé letecké síly zapálily město. Neděle, 30. srpna 1942 – Němci se přiblížili k předměstí. Neděle, 13. září 1942 – boje probíhaly kilometr od Volhy. Úterý, 15. září 1942 – čerstvá gardová divize, v jejíž sestavě byl prapor kapitána Saburova, byla po překonání Volhy nasazena na pomoc obklíčenému Stalingradu. Následující měsíce – v ulicích města se rozpoutává peklo, které navždy ovlivní průběh celé 2. světové války. (oficiální text distributora)

MickeyStuma

Snímek o praporu kapitána Saburova bránící obléhaný Stalingrad byl jako pocta k nim natočen ještě hned za čerstva a to na konci války. Tehdejší filmové postupy daly vzniknout spíše jako inscenační počin, i když nějakých těch válečných scén se tu dočkat lze. A už i ty jsou nadmíru povedené. Na druhou stranu však díky původnímu černobílému obrazu a značnému stáří filmu už nejde ani rozeznat, jestli se náhodou nejedná o autentické záběry. Levné jednoduché kulisy rozpoznatelné stále jsou. O drama se tu tvůrci nepokoušeli a tak když se tu jen klábosí a viditelně to nikam nevede, nuda lstivě začíná ovládat divákovu mysl. Snímek může posloužit tak akorát milovníkům klasiky. ()

Flego

Pri troche snahy to mohol byť dobrý dokument o obrane Stalingradu... Tvorcovia rezignovali na príbeh a zmysluplné dialógy, napriek "obohateniu" svojho filmu o romantickú vsuvku to bolo žalostne málo. ()

Volodimir2

Film je autentický, takmer dokumentárny a je natočený podľa jednej z epizód zbierky Dni a noci (napísanej v roku 1943) od Konstantina Michailoviča Simonova. Tento sovietsky spisovateľ sa zúčastnil bojov o Stalingrad ako dopisovateľ „Bojovej zástavy“ v hodnosti podplukovníka. Predstavuje nám 7 ťažkých dní práporu kapitána Saburova, ktorý sa dostal do tejto bitky v zostave čerstvej divízie z druhej strany Volgy na pomoc obkľúčenému Stalingradu. Tu v uliciach sa rozpútalo peklo, ktoré zásadne ovplyvni ďalší priebeh 2. svetovej vojny. Prápor kapitána Saburova v boji v meste má za úlohu obsadiť a brániť 3 takmer zborené budovy. A tento film na jednej epizóde tejto bitky nám približuje odvahu a hrdinstvo sovietskych vojakov obrancov Stalingradu. Film bol natočený v roku 1944, kde už vojna bola dávno vzdialená od Stalingradu. Rozhodne filmy, ktoré boli natočené počas vojny (a nie je ich veľa), majú najbližšie k realite. Väčšinou išlo o silne propagandistické filmy, čo nie je skutočnosťou pre tento film. Stalin sa nám objaví iba raz za celý film (dokonca takým normálnym spôsobom), ľudia zomierajú tak ako v každej vojne, ale film sa nevyžíva v zobrazovaní vojnových hrôz, násilnostiach a surovostiach. V skutočnosti ešte aj tí Nemci sú zobrazovaní, ako vojaci . Kladom je, že sa film pokúša vysvetliť úlohy politického dôstojníka (komisára) v Červenej armáde. Jedine, čo by som mohol vytknúť autorom, že dôstojníci majú ramenné popruhy. To bolo nariadené až Stalinovým rozkazom dňa 6.1.1943. ()