Jednou v noci

• Sovětský svaz Odnaždy nočju (více)

Jednou v noci na trosky obsazeného města padá hořící letadlo. Na pomoc členům posádky přijde mladá Varja, která je uschová u sebe v podkroví. Varja přišla během války o matku i sestru a nyní pracuje jako uklízečka u německého velitele. Varja pečuje o zraněné letce, nosí jim jídlo i léky, je šťastná, že si má po dlouhé době s kým promluvit a může někomu pomáhat. Ale jednoho dne nacisté Varju odhalili. (Snorlax)

Volodimir2

Neriešim, či takáto udalosť sa presne stala tak, ako je opisovaná v tomto filme, ale mnoho jej podobných sa skutočne v 2. svetovej vojne tak nejako odohralo. Verím, že tak vyzerali sovietske mestá po prechode nemeckého frontu a verím aj tomu, že Varja po strate svojich blízkych bola šťastnou osobou, lebo si mala s niekym porozprávať a pomáhať. Po zostrelení sovietskeho lietadla sa ujala opatrovať zranených vojakov. Aj napriek tomu, že sa bála nepriateľov, jej odvaha a zapálenie pre správnu vec boli silnejšie ako strach. Film bol natočený v roku 1944 a premiéra sa konala v máji 1945. Zaujímavým bol fakt, že filmom sa potulovali podivné bytosti bez jasne definovaných cieľov, počuli sme streľbu z guľometov, cez žiaru na oblohe je vidieť streľba z kaťuš, Sovietsky zväz je v poslednom roku vojny a aj napriek tomu nie sme svedkami tejto strašnej udalosti. Len dejom sa mu približujeme cez nemeckých vojakov, ktorí majú veľký záujem o zostrelených pilotov. Mladé dievča je hrdinkou príbehu a podarí sa jej dočkať aj oslobodenie jej mesta Sovietskou armádou. Ale toto nie sú filmy, ktoré by ma dvíhali zo sedadla, ale s úctou k roku natáčania som mu udelil aspoň dve hviezdičky. ()

Snorlax

Pětadvacetiletá Radčenko předstírala pubertální dívku tak ochotnicky, že mne celkem dost pobavila. Barnetův nápad s tím, jak se projevuje zranění ruky a hlavy, též nebyl k zahození. V druhé polovině přestal být film k smíchu. Z melodramatu se stalo téměř psychologické drama zasazené do období války. ()