poster

Švédská zápalka

 • Sovětský svaz

  Shvedskaya spichka

 • Sovětský svaz

  Švedskaja spička

 • Sovětský svaz

  Шведская спичка

 • USA

  The Safety Match

Komedie / Mysteriózní

Sovětský svaz, 1955, 58 min

 • ripo

  Anton Pavlovič Čechov se narodil 20. ledna 1860 v Taganrogu jako syn kupce. Jeho život, ztrpčovaný špatným zdravotním stavem, byl naplněn tvrdými zkušenostmi a těžkou prací. Měl se stát kupcem, ale podařilo se mu z tohoto prostředí uniknout. Za těžkých podmínek vystudoval medicinu. Prohnilost tehdejší společnosti ho přivedla k poznání, že mnohem více než lidská těla je třeba léčit duše lidí. Vždyť vyrůstal v době temna po atentátu na cara Alexandra II. Napsal o této době: „Lidé se báli hlasitě hovořit, posílat dopisy, seznamovat se, číst knihy, báli se pomáhat chudým, učit je číst a psát." — Čechov již v době svých medicinských studií začal pravidelně přispívat do časopisů svými satirickými povídkami. Později v nesčetných novelách zobrazil celou šíři tehdejšího života v Rusku. Zdálo by se, že Čechovovy povídky a novely působí pesimisticky, ale jeho smutek není pesimismem, který vede ke smíření se skutečností, ale odporem ke skutečnosti samé. Dokazují to nejlépe jeho divadelní hry „Strýček Váňa", „Tři sestry", „Višňový sad". Do úst Jedné z postav dramatu „Tři sestry" vkládá Čechov vyznáni: „Každým dnem se stále více přesvědčuji, že žijeme v předvečer největšího vítězství, a chtěl bych se ho dožít, sám se ho zúčastnit." Čechov však zemřel 15. července 1904. Dnes je pokládán za jednoho z předních klasiků ruské literatury. — Film „Švédská zápalka" je uváděn v jednom programu s krátkým filmem „Ztracená brož", natočeným rovněž podle povídky A. P. Čechova. Poznámky o filmech natočených podle povídek A. P. Čechova jsou připojeny k popisu filmu „Ztracená brož". Filmový přehled 9/1955(24.7.2009)

 • Ej Hlemýžď
  ***

  Sáhnout po Čechovovi není nkdy chyba. Film je docela dobrý, ale ten náš TV film z r. 1982 se mi jeví přece jen lepší.(9.2.2007)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace