foto

Rudolf Hrušínský

  • nar. 17.10.1920
    Nový Etynk (Nová Včelnice), Československo
  • zem. 13.4.1994 (73 let)
    Praha, Česko

Biografie

„Nikdo nebude trpět, spasím je všecky. Všecky je spasím! Celý svět…“

Těší se vtělené zlo v Karlu Kopfrkinglovi, když odjíždí pomáhat Nacistům uskutečňovat Konečné řešení. Právě ďábelsky a podivínsky éterický Karel Kopfrkingl, jenž se nechal zfanatizovat nacistickou ideologií, zabil svou židovskou ženu, syna a pokusil se usmrtit i svoji dceru, je nejlepší a nejúchvatnější herecká kreace Rudolfa Hrušínského staršího (i vůbec jeden z nejlepších hereckých výkonů v dějinách české kinematografie) v Herzově hororové tragikomedii SPALOVAČ MRTVOL (1968).

Narodil se 17. října 1920 v tehdejším Novém Etynku (dnes Nová Včelnice) jako Rudolf Böhm do rodiny s hlubokými hereckými kořeny, které sahají až k Josefu Kajetánu Tylovi. Už jeho narození předurčilo budoucí životní dráhu: narodil se přímo na divadelních prknech kočovné společnosti svého dědečka Václava Červíčka – Budínského. V jeho společnosti hráli i oba Rudolfovi rodiče Rudolf Hrušínský nejst. (1897 – 1956) a Hermína Červíčková – Budínská (1901 – 1989). Na ochotnických prknech hrál už od dětství. Po konečném přestěhování do Prahy studoval gymnázium, na konci tercie školu opustil, ale nepodařilo se mu dostat na konzervatoř a proto v patnácti letech zahájil profesionální hereckou dráhu.

Prošel Uranií (1935), Dětským divadlem Míly Mellanové (1935 – 1936), Hereckou školou E. F. Buriana (1936 – 1939), samotným Divadlem E. F. Burianem (1937 – 1939), Akropolisem (1939 – 1940), rodinnou kočovnou společnosti Červíčka – Budínského (1940), Divadlem na Vinohradech (1940 – 1943), Uranií v Holešovicích (1943 – 1945), opět Vinohrady (1945 – 1949), Městskými divadly pražskými (1949 – 1960) a činohrou Národního divadla (1. leden 1960 – 13. duben 1994). Hostoval např. v Divadle ABC či Viole.

Na herectví Rudolfa Hrušínského měl v začátcích největší vliv E. F. Burian a poté Městská divadla pražská, kde vytvářel velké mladické a mužské role („Věra Lukášová“, „Svatá Jana“, „Tartuffe“, „Ivanov“). V pozdějších letech se z něho vyvinul charakterní herec, jenž procházel od komediálních k dramatickým rolím a naopak. Diváky udivoval svým klidem, nulovou mimikou, rozvážnými gesty a melancholickýma očima. Duševní rozpoložení postavy a nové pohnutky dokázal přetvořit jen pouhou změnou intonace svého klidného hlasu.

Hrušínského herecký rejstřík byl opravdu neuvěřitelný: od komediálních postaviček udivujících svým temperamentem a lišáctvím až po ďábelsky strnulé záporáky, kteří nikdy nezmění výraz tváře, ale přesto z nich jde po celou dobu zloba a strach. Na divadelních prknech se např. představil v inscenacích „Křišťálová noc“, „Sancho Panza“, „Nebožtík Nasredin“, „Othello“, „Drahomíra a její synové“, „Poslední“, „Měsíc na vsi“, „Loupežník“, „Bláznivá ze Chaillot“, „Bílá nemoc“, „Andorra“, „Idiot“ nebo „Lucerna“.

Krátce po zahájení profesionálního herectví započal pravidelně i s rozmnožováním své filmografie, která čítá téměř na dvěstě titulů. Poprvé se na filmové titulky zapsal jako nezbedný starostův syn Jarka Rejlek v melodramatu Václava Binovce LÍZIN LET DO NEBE (1937) a v jeho pokračování LÍZINO ŠTĚSTÍ (1939). Zpočátku ztělesňoval různé malé roličky (jež občas hrál i v pozdějším věku) sboristy (ZBOROV), studenta Antonína Vobořila (PROSÍM, PANE PROFESORE!), marnotratného syna Bohumila Ullika (TURBINA), lupiče (TĚŽKÝ ŽIVOT DOBRODRUHA), Jindry (PRO KAMARÁDA), diváka na boxu (VELKÁ PŘEHRADA), čeledína Vojty (MLHY NA BLATECH) i Richarda (NEVIDĚLI JSTE BOBÍKA?).

Dále Matěje (ALENA), Toufara (PŘEDTUCHA), Josefa (VES V POHRANIČÍ), Spytihněva (HOSTIENC „U KAMENNÉHO STOLU“), Odona (RODINNÉ TRAMPOTY OFICIÁLA TŘÍŠKY), svůdce Syrovátky (HAŠKOVY POVÍDKY ZE STARÉHO MOCNÁŘSTVÍ), syna purkmistra (JAN HUS, JAN ŽIŽKA), Bláhy (CIRKUS BUDE!), malíře Pláňky (MUŽ V POVĚTŘÍ), Dr. Vágnera (KAM ČERT NEMŮŽE), gestapáka Böhma (REPORTÁŽ PSANÁ NA OPRÁTCE), sultána (BARON PRÁŠIL), lékaře (NECHCI NIC SLYŠET), lékárníka (LÁSKY MEZI KAPKAMI DEŠTĚ), adepta na roli zedníka (TRHÁK), zločince Carsona (TEMNÉ SLUNCE), kmotra Morellana (BULDOCI A TŘEŠNĚ), otce Hlaváčka (ROZPUŠTĚNÝ A VYPUŠTĚNÝ), dědu Malého (STRAŠIDLA Z VIKÝŘE) či Františka Josefa I. (EVROPA TANČILA VALČÍK).

Do roku 1945 pro mladého a atraktivního Rudolfa Hrušínského nalezli režiséři významné uplatnění jako Jarka Kohout v Burianově snímku VĚRA LUKÁŠOVÁ (1939), student Karel Toman v Cikánově komedii STUDUJEME ZA ŠKOLOU (1939), student a skladatel Jan Vaněk ve študácké komedii Martina Friče CESTA DO HLUBIN ŠTUDÁKOVY DUŠE (1939), velmi nešťastně zamilovaný student Michal v dramatu NOČNÍ MOTÝL (1941) Františka Čápa, zhýčkaný Bořík Hlavsa v dramatu BARBORA HLAVSOVÁ (1942) Martina Friče a další. Na přelomu protektorátu si za pomoci Miloše Havla zkusil i filmovou režii, která nebyla jeho nejsilnější stránkou. Po milostném melodramatu JARNÍ PÍSEŇ (1944) s Hanou Vítovou v hlavní roli se pokusil s Františkem Salzerem o parodii PANCHO SE ŽENÍ (1946), jež byla roztočena ještě za okupace, dokončena až po osvobození a v níž si Rudolf zahrál titulní roli nebojácného Pancha.

Kromě již zmíněného smrt milujícího zaměstnance krematoria Karla Kopfrkingla na filmovém plátně po roce 1945 skvěle ztělesnil velké a výrazné role zrádného podvodníčka Vocílky ve STRAKONICKÉM DUDÁKOVI (1955), vykutáleného vojáka Josefa Švejka v obou dílech DOBRÝ VOJÁK ŠVEJK (1956) a POSLUŠNĚ HLÁSÍM (1957) podle románu Jaroslava Haška, hrubiánského otčíma Mlčocha ve ŠKOLE OTCŮ (1957), nenažraného sládka Pandrholy v pohádce DAŘBUJÁN A PANDRHOLA (1959), udavače a konfidenta Zajíčka ve VYŠŠÍM PRINCIPU (1960), pana Tarzana v tragikomedii TARZANOVA SMRT (1962), svérázného předsedy MNV v komedii BÍLÁ PANÍ (1965), kriminalisty Kalaše v kriminálkách VRAH SKRÝVÁ TVÁŘ (1966), PO STOPÁCH KRVE (1969) a DIAGNÓZA SMRTI (1979), Důry v komedii ROZMARNÉ LÉTO (1967), rytíře Ryndy v historické CTI A SLÁVĚ (1968) a komunistického důvěrníka v tragikomedii z 50. let SKŘIVÁNCI NA NITI (1969), jenž se na Kladně otcovsky stará o „brigádníky“.

Po čtyřleté nedobrovolné přestávce na úsvitu normalizace v 70. letech si zahrál vojáka „Barona“ v OÁZE (1972), Dr. Meluzína v DÝMU BRAMBOROVÉ NATĚ (1976), bodrého komisaře Ledvinu v parodii ADÉLA JEŠTĚ NEVEČEŘELA (1977), Dr. Radostu v komedii KULOVÝ BLESK (1978), kouzelníka Pasparta v komedii BÁJEČNÍ MUŽI S KLIKOU (1978), MUDr. Gruntoráda v POSTŘIŽINÁCH (1980), šíleného vynálezce Orfanika v parodii TAJEMSTVÍ HRADU V KARPATECH (1981), svérázného bacilonosiče Prepsla v POZOR, VIZITA! (1981), vysloužilce Pankráce v pohádce TŘI VETERÁNI (1983), lesníka France v poetické komedii SLAVNOSTI SNĚŽENEK (1983), MUDr. Skružného v komedii VESNIČKO MÁ, STŘEDISKOVÁ (1985), převozníka Proška ve SMRTI KRÁSNÝCH SRNCŮ (1986), Masáka v DOBŘÍ HOLUBI SE VRACEJÍ (1987), politika Jakuba Lhotu v KONCI STARÝCH ČASŮ (1989), Billa Lockita v komedii ŽEBRÁCKÁ OPERA (1991) či ředitele školy v OBECNÉ ŠKOLE (1991).

Nepostradatelná byla také jeho práce recitační (např. Máchův „Máj“), pro rozhlas („Námluvy Pelopovy“, „Plášť“, „Bílá nemoc“, „Kůže“, „Lekce“ atd.), televizi (inscenace HRY LÁSKY PLNÉ, TVRDOHLAVÁ ŽENA A ZAMILOVANÝ ŠKOLNÍ MLÁDENEC, ŠACH MAT, FAVORIT, MALÉR, WATERLOO, AMATÉR, ODSOUZENÝ Z PINKTOWNU, LÍTOST, POLSKÁ KREV, ZLATÍ ÚHOŘI, SMRT KRÁLE VÁCLAVA IV., ZIKMUND, ŘEČENÝ ŠELMA RYŠAVÁ, NÁVŠTĚVNÍ HODINY, SVĚDEK ČASU či NOC ROZHODNUTÍ a seriály SŇATKY Z ROZUMU, DNES V JEDNOM DOMĚ, MALÝ PITAVAL Z VELKÉHO MĚSTA, LEKÁR UMIERAJÚCEHO ČASU, ZLÁ KREV, PANOPTIKUM MĚSTA PRAŽSKÉHO, RODÁCI apod.) a dabing (př. TOOTSIE). V diváckém povědomí byl znám i jako vášnivý rybář.

Jeho oblíbenost a vysoká mravní prestiž zapříčinila, že byl po roce 1968 na několik let umělecky umlčen a v letech 1990 – 1992 za Občanské fórum zvolen poslancem Federálního shromáždění Československé republiky. Za své herectví obdržel titul Zasloužilého umělce (1965), Státní cenu (1965) „Za postavy v divadelních, televizních a rozhlasových inscenacích“, Zasloužilého člena ND (1982), titul Národního umělce (1988) a Cenu Senior Prix (1993). Řadu ocenění získal díky filmovým postavám na filmových festivalech.

Krátce byl asistentem na DAMU. Své vzpomínky shrnul do knížek „Muž, který trvá na svém“ (1992), „Kronika rodu Hrušínských“ (1994) a manželka „Eva Hrušínská vzpomíná…“ (1998). Rudolf Hrušínský st. zemřel po těžké nemoci 13. dubna 1994 v Praze ve věku nedožitých sedmdesáti čtyř let. V herecké tradici pokračují synové Rudolf Hrušínský ml. (*1946) a Jan Hrušínsky (*1955) i vnoučata Rudolf Hrušínský nejml. (*1970) a Kristýna Hrušínská (*1985).

Jaroslav "krib" Lopour

Herecká filmografie

Filmy

1993 Noc rozhodnutí (TV film)
1992 Sherlock Holmes v pánském klubu aneb Komisař Dreyfus zasahuje (TV film)
Valle di pietra, La
1991 Halálutak és angyalok
Obecná škola
Žebrácká opera
1990 Svědek umírajícího času
Tichá bolest
Začátek dlouhého podzimu
1989 Evropa tančila valčík
Hra o srdce (TV film)
Konec starých časů
Něžný barbar
Vážení přátelé, ano
Značka: Na dožití (TV film)
1988 Dobří holubi se vracejí
Hody, hody, doprovody (TV film)
Hrdina (TV film)
Lékaři (TV film)
O čem sní mladé dívky (TV film)
Svědek času (TV film)
Tichý společník
Vzpomínky na Karla IV.
1987 Jak básníkům chutná život
Mág
Narozeniny režiséra Z. K.
Ryba ve čtyřech (TV film)
Smrt Archimedova (TV film)
Strašidla z Vikýře
Zrcadlo nenávisti (TV film)
Záhada zlatého servisu (TV film)
1986 Kus života (TV film)
Návštěvní hodiny (TV film)
O houbovém Kubovi a princi Jakubovi (TV film)
Osudy dobrého vojáka Švejka
Preceptor (TV film)
Přepadení (TV film)
Případ nevinné řeky (TV film)
Rafinált bűnösök (TV film)
Sardinky aneb Život jedné rodinky (TV film)
Smrt krásných srnců
Velká filmová loupež
Zikmund, řečený šelma ryšavá (TV film)
Žádost o přeložení (TV film)
1985 Jeden den v hostinci U klidného spánku
Jubileum (TV film)
Kolik je na světě věcí
Vesničko má středisková
Zastihla mě noc
1984 Barrandovské nocturno aneb Jak film zpíval a tančil
Rozpuštěný a vypuštěný
Tlustý pradědeček (TV film)
Žofka z Janovic (TV film)
1983 Krásná vyhlídka aneb Bellevue (TV film)
Nuž, brány dokořán již otevřete...! (TV film)
Slavnosti sněženek
Smrt krále Václava IV. (TV film)
Tři veteráni
1982 Dedičstvo (TV film)
O neopětované lásce (TV film)
Plaché příběhy
Pouť králů (TV film)
Rozčarovaní (TV film)
Vyhnanství (TV film)
Švédská zápalka (TV film)
1981 Buldoci a třešně
Jasnovidec (TV film)
Povídka malostranská (TV film)
Pozor, vizita!
Tajemství hradu v Karpatech
Ubohý pan Kufalt (TV film)
Výhra admirála Kotrby (TV film)
1980 Královská hra (TV film)
Postřižiny
Strach má velké oči (TV film)
Tajemství ďáblovy kapsy (TV film)
Temné slunce
Trhák
1979 Bratři Kipové (TV film)
Diagnóza smrti
Kořist (TV film)
Lásky mezi kapkami deště
Plášť pro vítr (TV film)
Příbuzenstvo (TV film)
Velká policejní pohádka (TV film)
Zlatí úhoři (TV film)
1978 A kétfenekű dob
Báječní muži s klikou
Daliborka
Jeruzalémská ulice
Kulový blesk
Mapa zámořských objevů (TV film)
Nechci nic slyšet
O vysoké věži (TV film)
Polská krev (TV film)
Silnější než strach
1977 Adéla ještě nevečeřela
Faustův dům
Nepřemožitelný nápis
Ostrov pro 6 000 budíků
Pacient 001 (TV film)
Pasiáns
Sázka na třináctku
Časofonia (studentský film)
1976 Dým bramborové natě
Malý tygr
O parádivé Sally - vyp.
1975 Velbloudí nápady - vyp.
1972 Muž, který chtěl být bohem (TV film)
Oáza
1971 Claim na Hluchém potoku
Jak se dělá televizní soutěž (TV film)
Za rok přijdu zas (TV film)
1970 Dlouhá bílá nit (TV film)
Honba za filmovým námětem (TV film)
Julián odpadlík (TV film)
Lítost (TV film)
Obavy komisaře Maigreta (TV film)
Podezření (TV film)
Případ Mauricius (TV film)
Svatební noc (TV film)
1969 Bellevue (TV film)
Pasiáns (TV film)
Po stopách krve
Poslední páska (TV film)
Skřivánci na niti
Smrt Sokratova (TV film)
1968 Meze Waltera Hortona (TV film)
Spalovač mrtvol
Spravedlnost pro Selvina (TV film)
Zločin v šantánu
Čest a sláva
1967 Amatér (TV film)
Jak se krade milión
Rozmarné léto
Waterloo (TV film)
1966 Spravedlnosti se meze nekladou (TV film)
Vrah skrývá tvář
Vražda po našem
1965 5 milionů svědků
Bílá paní
Dům v Kaprové ulici
Hrdina má strach
Malér (TV film)
Neviditelný (TV film)
Odsouzený z Pinktownu (TV film)
Rohová hospoda (TV film)
Třicet jedna ve stínu
1964 Drahý zesnulý (TV film)
Nebezpečný člověk (TV film)
Pět hříšníků
Šach mat (TV film)
1963 Favorit (TV film)
Naděje
Strach
1962 Anička jde do školy
Blbec z Xeenemünde
Tarzanova smrt
Tvrdohlavá žena a zamilovaný školní mládenec (TV film)
Velká cesta
1961 Baron Prášil
Florián
Noční host
Reportáž psaná na oprátce
Smrt na Cukrovém ostrově
1960 Ledoví muži
Policejní hodina
Talenty a ctitelé (TV film)
U nás v Mechově
Vyšší princip
Záhady aneb s Karlem Čapkem v soudní síni (TV film)
Český koncert (TV film)
Žalobníci
1959 Dařbuján a Pandrhola
Kam čert nemůže
Konec cesty
Velká samota
Zpívající pudřenka
1958 Hvězda jede na jih
Kasaři
Rozrušená země (TV film)
1957 Poslušně hlásím
V parku na lavičce (TV film)
Škola otců
1956 Císařovy nové šaty
Dobrý voják Švejk
1955 Jan Žižka
Muž v povětří
Strakonický dudák
Větrná hora
1954 Botostroj
Cirkus bude!
Jan Hus
Na konci města
Příběhy lásky plné (TV film)
1953 Komedianti
Přicházejí z tmy
Tajemství krve
1952 Haškovy povídky ze starého mocnářství
Únos
1949 Rodinné trampoty oficiála Tříšky
1948 Hostinec „U kamenného stolu“
Ves v pohraničí
1947 Alena
Předtucha
1946 Pancho se žení
1944 Neviděli jste Bobíka?
1943 Mlhy na blatech
1942 Barbora Hlavsová
Velká přehrada
1941 Noční motýl
Turbina
Těžký život dobrodruha
1940 Pro kamaráda
Prosím, pane profesore!
1939 Cesta do hlubin študákovy duše
Humoreska
Lízino štěstí
Studujeme za školou
Věra Lukášová
1938 Zborov
1937 Lízin let do nebe

TV seriály

1992 O lovci Horácovi (TV seriál)
1988 Malé dějiny jedné rodiny (TV seriál)
Rodáci (TV seriál)
Epizoda 4 (E04)
Epizoda 3 (E03)
Epizoda 2 (E02)
další epizody (4)
1987 Nepolepšitelný starý muž (TV seriál)
Panoptikum Města pražského (TV seriál)
Laková krabička na čaj (E10)
1986 Zlá krev (TV seriál)
Epizoda 7 (E07)
Malý pitaval z velkého města (TV seriál)
Kasař (E13)
1984 Chobotnice (TV seriál)
Bakaláři (TV seriál)
Hubertus (S13E39)
1983 Lekár umierajúceho času (TV seriál)
1982 Připoutejte se, letíme nad Atlantidou (TV seriál)
1981 Pět draků vodáků (TV seriál)
Tři spory (TV seriál)
Spor architekta Zítka (E01)
1980 Dnes v jednom domě (TV seriál)
Domov jménem Praha (E09)
Obtíže sicilské obrany (E08)
Chybujícím neodpouštěti (E07)
další epizody (8)
Bakaláři (TV seriál)
Pes (S09E09)
1978 Ve znamení Merkura (TV seriál)
Případ živého muže (E03)
1968 Dreyfusova aféra (TV seriál)
Sňatky z rozumu (TV seriál)
Epizoda 1 (E01)

Dokumentární

2015 Tajemství Rudolfa Hrušínského (TV film) - a.z.
2013 Soukromý život Miloše Kopeckého (TV film) - a.z.
2011 Inventura Febia (TV seriál)
Rudolf Hrušínský a Miroslav Horníček (E13)
2009 Jeppe z vršku (divadelní záznam) - a.z.
2008 Karel Čapek a jeho obyčejný svět (TV film) - a.z.
2004 Příběhy slavných (TV seriál) - a.z.
Tichý muž (S05E03) - a.z.
1993 GEN - Galerie elity národa (TV seriál)
1992 Nedokončené léto Františka Čápa (TV film)
1989 Hory Krušné (TV film)
1988 Toulky po Praze (TV seriál) - vyp.
Vyšehrad (E03) - vyp.
1985 Markéta (TV film) - vyp.
1984 Modravých dálek volání (TV film)
1983 Podoby Josefa Švejka
1981 ...A bojovali pod jménem Valachů
1980 Návraty sochaře
1979 Kreutzerova sonáta (TV film)
1977 Dva týdny se správnými chlapy
To je můj revír (TV film) - vyp.
1976 Dvě jubilea Jana Zrzavého - vyp.
Jakou barvu má Písek
Nový byt - vyp.
O věcech vzácných a krásných
1974 Morituri te salutant (studentský film) - vyp.
Praha secesní - vyp.
1969 Tryzna
1967 Kulhavý poutník Josef Čapek - vyp.
Černá hodinka s Rudolfem Hrušínským (TV film)
1953 Večery s Jindřichem Plachtou
1942 Zajaté melodie - vyp.

Divadelní záznam

1989 Racajda (divadelní záznam) - vyp.
1980 Poslední prázdniny (divadelní záznam)
1979 Zadržitelný vzestup Arthura Uie (divadelní záznam)
1960 Třetí přání (divadelní záznam)

Režijní filmografie

Scenáristická filmografie

Filmy

1946 Pancho se žení

Host

TV pořady

2005 Rozmarné léto s Rudolfem Hrušínským (TV pořad)
1995 Úsměvy českého filmu (TV pořad)
1993 O poklad Anežky České (TV pořad)
1991 Album (TV pořad)
Holky, kluci, komici (TV pořad)
1990 Vyvěste fangle (TV pořad)
1989 Rendez vous s rolničkou (TV pořad)
Svobodné divadlo (TV pořad)
Zpívánky: Na Vánoce dlouhý noce, Nedočkavý koledník, Koleda, koleda Štěpáne (TV pořad)
1988 Dárky (TV pořad)
Felixír (TV pořad)
Zpívánky: Štědrý večer nastal (TV pořad)
1987 Už komedianti jedou (TV pořad)
Vůně jehličí (TV pořad)
1985 Videostop (TV pořad)
1984 Trilobit se diví aneb 50 let Filmového studia Barrandov (TV pořad)
Zpívánky (TV pořad)
1980 Než se zvedne opona (TV pořad)
1978 Hitšaráda (TV pořad)
1971 Vtipnejší vyhráva (TV pořad)
1968 Zadáno pro ... (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(5 111)