Na dně

• Sovětský svaz Na dne (více)
? %
Sovětský svaz, 1952, 164 min

Zfilmované představení známé Gorkého hry Na dně" v původní inscenaci K. S. Stanislavského a V. I. Němiroviče Dančenka. Od dob prvého bouřlivého provedení této Gorkého hry o bosácích, která je ostrým soudem největšího představitele proletářského umění nad starým kapitalistickým světem, neztratila ani dnes ve staré inscenaci s novými herci nic z onoho obrovského hereckého a režijního umění, které proslavilo ruskou divadelní školu po celém světě. Naši diváci mají opravdu vzácnou příležitost poznat v tomto zfilmovaném představení jeden z vrcholů světové divadelní a dramatické tvorby. (Filmový přehled)

ripo

Klasik socialistické literatury Maxim Gorkij navázal ve své hře „Na dně", napsané roku 1902, na bosácké povídky, které psal z hluboké zkušenosti prožitku na počátku své literární dráhy, a právě touto hrou přivedl bosácké thema k světové platnosti a světovému rozšíření. Zobrazuje bosácký brloh, postavil v dramatě před oči diváků hlubokou krisi lidské společnosti, drásavé protiklady kapitalistického řádu a protestoval jím proti zotročení a zbídačení světa, proti vykořisťování, proti společenské lži. Byla to hra, kterou autor vykřikl do světa, že tento starý svět je třeba překonat, že je třeba žít jinak, lépe, aby si člověk mohl vážit sám sebe, své práce; aby nebyl světu na obtíž. V tomto dramatě zaznělo po prvé ono známé „Člověk — to zni hrdě! Člověk — to je pravda! Je jenom člověk, všechno ostatní je dílo rukou, jeho mozku," jako fanfára nového socialistického humanismu. Ve hře je též odsouzen profesionální utěšovatel Luka, který utěšuje proto, že ho za to krmí, neboť „kdo není závislý na jiných a nežere z cizího, nač ten by potřeboval lži? Lež je náboženstvím otroků a pánů... Pravda, ta je bohem svobodného člověka." Drama „Na dně" bylo též novým formálním výbojem, vymyká se dosavadní theorii a praxi světového dramatu, boří schematismus jeho výstavby, aby co nejlépe a nejpravdivěji mohlo objevovat smysl života, postav a společnosti. Gorkého hra „Na dne" je nerozlučně spjata s historií Moskevského uměleckého divadla. Hraje se dodnes a my ji také tak vidíme ve filmu, v původní inscenaci K. S. Stanislavského a V. L. Němiroviče-Dančenka. Je to jedna z nejslavnějších inscenací, která získávala MCHATu od své premiéry slávu po celém světě, s kterou hostovali Moskevští v roce 1904 i u nás a hluboce ji ovlivnili celý další vývoj našeho divadla. Naši přední herci této doby, Vojan, Kvapilová, Mošna, režisér Šmaha a režisér Kvapil, vděčí za mnohý úspěch své další práce této inscenaci, která je poučila o nové realistické metodě. V dnešní inscenaci „Na dně" chybějí, pravda, slavná jména jako Moskvin, Stanislavskij, Kačalov a jiná, ale jsou nahrazena neméně mistrovskými výkony sovětských herců, žáků Stanislavského. Je to inscenace vpravdě mistrovská a zhlédnutí její filmové reprodukce nelze nazvat jinak než hlubokým uměleckým zážitkem, jakých v životě není mnoho. Filmový přehled 9-14/1953 ()