Pěsň o gerojach (Komsomol)

• Sovětský svaz Комсомол (více)
všechny plakáty
Sovětský svaz, 1932, 50 min

Režie:

Joris Ivens

Hudba:

Hanns Eisler

Radko

Začiatok je postavený na kontraste zatváraných fabrík v Nemecku a na Západe v dôsledku celosvetovej krízy s masívnou industrializáciou Ruska. Odbojní robotníci sú v Nemecku rozprášení policajtmi za pomoci streľby do davu - naproti tomu v Rusku sa bývalí roľníci menia na kovoobrábačov, pokrývačov i murárov. Na čele obrody zaostalého Ruska na priemyselnú veľmoc stojí guru fabrickej gigantickej výstavby - Stalin. Druhý kontrast predstavuje pastier miestneho ruského kmeňa, pískajúci si na píšťalke. Jeho tklivé tóny prerušia hromové údery v diaľke. To výbušniny odrezali ďalšie tony horniny z hory Magnitnaja na Urale. Hora predsatvuje geologickú anomáliu - obrovský vrch je takmer celý výlučne z magnetitu (železnej zmagnetizovanej rudy). Plán industrializácie a mechanizácie krajiny volá po tisíckach ton kovu na výrobu traktorov, áut a ťažkých mechanizmov. Pri Magnitogorsku tak vzniknú plány na výstavu metalurgických závodov. S výnimkou úvodných cca piatich minút, opísaných vyššie, sa zvyšok dokumentu zameriava v dynamických strihoch na výstavbu druhej vysokej pece v Magnitogorsku, od prípravy až po prvý odpich - vypúšťanie prvého vytaveného železa z pece. Fascinujúca hrubá mechanika, autentické situácie pri výstavbe, entuziazmus a nadšenie porevolučnej premeny Ruska sú atribúty, ktoré napriek zjavne obdivne propagandistickému účelu, prinášajú zároveň cenné poznanie dobových podmienok robotníkov na megalomanských stavbách. Odporúčam každému, kto podobne ako ja, má rád dokumenty o brutalistickej stalinskej priemyselnej architektúre a jej budovaní. ()

SeanLSD

Otec dokumentaristiky bol priamo pri veľkolepom čine a natočil plody ľudskej práce vyrvané zo zeme. Tak heroický film o práci hádam predtým ani potom nevznikol. Keď to človek sleduje, nemá problém vcítiť sa do vtedajšej atmosféry a pochopiť, prečo bola tá ideológia taká príťažlivá, o to viac, ak každý mohol na vlastné oči a za prispenia vlastných rúk sledovať, ako prináša výsledky. A nie hocijaké. ()