Pěsň o gerojach (Komsomol)

Комсомол

Песнь о героях

• Sovětský svaz

Pesn o geroyakh (Komsomol)

(Sovětský svaz)

Songs of Heroes (Komsomol)

(festivalový název)

Dokumentární

Sovětský svaz, 1932, 50 min

Joris Ivens

Hanns Eisler

Začiatok je postavený na kontraste zatváraných fabrík v Nemecku a na Západe v dôsledku celosvetovej krízy s masívnou industrializáciou Ruska. Odbojní robotníci sú v Nemecku rozprášení policajtmi za pomoci streľby do davu - naproti tomu v Rusku sa bývalí roľníci menia na kovoobrábačov, pokrývačov i murárov. Na čele obrody zaostalého Ruska na priemyselnú veľmoc stojí guru fabrickej gigantickej výstavby - Stalin. Druhý kontrast predstavuje pastier miestneho ruského kmeňa, pískajúci si na píšťalke. Jeho tklivé tóny prerušia hromové údery v diaľke. To výbušniny odrezali ďalšie tony horniny z hory Magnitnaja na Urale. Hora predsatvuje geologickú anomáliu - obrovský vrch je takmer celý výlučne z magnetitu (železnej zmagnetizovanej rudy). Plán industrializácie a mechanizácie krajiny volá po tisíckach ton kovu na výrobu traktorov, áut a ťažkých mechanizmov. Pri Magnitogorsku tak vzniknú plány na výstavu metalurgických závodov. S výnimkou úvodných cca piatich minút, opísaných vyššie, sa zvyšok dokumentu zameriava v dynamických strihoch na výstavbu druhej vysokej pece v Magnitogorsku, od prípravy až po prvý odpich - vypúšťanie prvého vytaveného železa z pece. Fascinujúca hrubá mechanika, autentické situácie pri výstavbe, entuziazmus a nadšenie porevolučnej premeny Ruska sú atribúty, ktoré napriek zjavne obdivne propagandistickému účelu, prinášajú zároveň cenné poznanie dobových podmienok robotníkov na megalomanských stavbách. Odporúčam každému, kto podobne ako ja, má rád dokumenty o brutalistickej stalinskej priemyselnej architektúre a jej budovaní.(1.6.2015)