Tajemství stříbřitého prášku

Silver Dust

Komedie / Drama

Sovětský svaz, 1953, 102 min

• ripo

Současná Amerika, válečné štvaní vládnoucí vrstvy, rasová nenávist, konkurenční boj mocných trustů na život a na smrt a konečně touha prostých Američanů po míru, se stalo thematem již několika sovětských divadelních her a filmů. Nyní dramatik A. Jacobson zpracoval spolu se scénáristou A. Filimonovem a režisérem Roomem drama „Šakalové" pro film. Pod jejich ostrým kritickým pohledem vyrůstá před námi obludný svět lidských šakalů, kteří se neštítí ničeho a nikoho, aby třebas na hromadách lidských mrtvol dosáhli vytoužené moci a maximálních zisků. S průkazností nám též odhaluje činnost těch amerických „vědců", kteří udělali z vědy služku hromadného ničení a vraždění. Filmový přehled 11/1954(3.1.2009)

• Oktavianus

Hysterie studené války z druhé strany. Objektivní nejsem, být ani nechci a nijak mi to nevadí. Vždycky stojím na straně Američanů a ani v tomto propagandistickém šílení tomu nebude jinak. Dovedeno až do brutálně nerealistických poloh, ať už jde o rasismus, gangstery, bezohledné vědce nebo chamtivé kapitalisty. Prostě úplná blbost. Sci-fi nádech snímku dodává právě onen prášek, jde ale pouze o záminku k příběhu: hlavní je kritizovat kapitalistické USA. A naprosto, ale naprosto kreténsky.(25.2.2015)

• corpsy

´´Kapitalisti sú zlí, zlí, zlí. Áno, kapitalisti sú zlí, zlí!!!´´ Ruská rozprávka, pri ktorej museli dobové kiná burácať pod podobnými vetami. Zrejme najukecanejší Sovietský snímok, aký som mal možnosť zhliadnuť, ktorý potenciál knižnej predlohy utopil v dialógoch a na dobrodružnú stránku sa kapitalisticky vykašľal.(8.7.2017)