Reklama

Reklama

Na stěnách budov Němci obsazené Francie, vyzýval tzv. Rudý plakát k udání skupiny zahraničních odbojářů, bývalých Interbrigadistů, vedené arménským emigrantem Missakem Manouchianem. Během masivního německého zátahu bylo zatčeno 22 z 23 odbojářů, kteří bojovali za osvobození Francie. Ti byli zastřeleni v Mont Valerian 21.února 1944. Třiadvacátá příslušnice skupiny byla oběšena nacisty 10.5.1944. Film vypráví originálním způsobem příběh této "armády stínů" z dob francouzského odboje. Cassentiho Rudý plakát není pouhou historickou rekonstrukci této události, je mnohem více: druh experimentování mezi divadlem a filmem, kde se minulost a současnost prolínají do filmové reality. Přesněji řečeno, souběžně s rekonstrukcí skutečných událostí používá Cassenti představení "Théatre du Soleil" Ariany Mnouchkineové (které bylo skutečnou laboratoří inovativních divadelních forem) ve formě "Comedia dell´arte" o Manouchianově skupině.
Tyto dva příběhy se neustále vzájemně prolínají, přechod od jednoho k druhému probíhá bez jakéhokoliv formálního varování. Zvolená metoda se může zdát poněkud strmá pro neinformovaného diváka, Cassenti ale odmítá zahalit svůj příběh do elegického a obdivného patosu, více jej zajímá perspektiva, ve které minulost rezonuje do současnosti aby divák porozuměl tomu, co z minulosti přetrvává a "hovoří" do současnosti a zda oběť 23 členů skupiny Manouchian, jejich nesobeckost a prokázaná odvaha nás může přimět přemýšlet o našich vlastních závazcích.
Tím je film poněkud poplatný své době a je více zaměřen na francouzské publikum, ovlivněné jak historickým obdobím okupace, tak rokem 1968. (MiroslavH)

(více)

Recenze (2)

Reklama

Reklama