New York, pont de Brooklyn

všechny plakáty
Krátkometrážní / Dokumentární
Francie, 1896, 1 min

New York, pont de Brooklyn je približne 50-sekundový krátky dokumentárny film bratov Lumièrovcov s číslom 321, na ktorom sa podieľali s Alexandrom Promiom. Zachytáva železnicu v New Yorku z Brooklynského mosta. Stacionárna kamera je umiestnená v zákrute a zachytáva dva vlaky, ktoré prepravujú ľudí a tiež muža na rebríku opravujúceho verejné osvetlenie.
Snímka je špecifická tým, že v momente, keď prejde okolo jeden vlak, sa z protiľahlej koľaje vynára druhý. V medzere medzi rušňom a vagónmi je tak vidieť rušeň na druhej koľaji. Film začína, keď sa na scéne objaví prvý vlak a končí, keď sa druhý vlak dostane na tú istú úroveň. (Marek1991)

Marek1991

Film je veľmi precízny a ukazuje zo stojacej kamery rôzne pohľady, najmä vďaka dobrému umiestneniu. Má veľkú historickú hodnotu. Ale povedzme si, že to asi nie je najlepší dokument. Je asi tak zaujímavý, ako keby som si ja natočil nejaké video. Boli to skrátka experimenty a boli to prvé filmy, preto je zaujímavý. Tento je z roku, keď bola prvá moderná olympiáda, narodili sa Gottwald, Tzara, zomreli Nobel, Verlaine. Lev XIII. bol na pápežskom stolci, vo svete vládli panovníci ako Franz Joseph I., Mikuláš II. Alexandrovič, civilným menom Nikolaj Romanov, kráľovná Viktória, Umberto I., Wilhelm II., v USA bol prezidentom Stephen Grover Cleveland. Etiópia sa oslobodila od talianskej nadvlády, Slavia Praha odohrala prvý zápas v histórii, v Budapešti otvorili prvú linku metra, Utah sa pripojil k USA, napísal sa román Quo vadis, patentovali bezdrátový telegraf aj rádio, objavili tiež nový typ žiarenia neskoršie nazvaného rádioaktivita. Takže to bol rok v ktorom sa diali dôležité veci vrátane natočenia tohto snímku. Idúce vlaky ma však nezaujali, hlavne keď nie je všetko úplne vidieť, najmä do tvári ľudí alebo to nie pohľad na veľké územie, je to len pohľad na oblasť, kde toho zaujímavého veľa nie je. ()