Kamenolom boží

Česko, 2005, 88 min

Břetislav Rychlík

Karel Žídek
  • Slarque

Nějak mi unikla podstata koncepce tohoto dokumentu. Prostříhávat záběry z kostela koncertem deathmetalové kapely může autor prakticky kdekoliv, vůbec kvůli tomu nemusel jezdit zrovna do severních Čech. Jinak někteří aktéři jsou zajímaví, jiní mají zřejmě radost, že své rozumy můžou rozdávat i jinde než v hospodě (kde už je stejně nikdo nechce poslouchat). A proč se vlastně všichni začali představovat až 70 minut po začátku? Nehledě na fakt, že celé závěrečné setkání potřebovalo minimálně ještě alespoň druhou kameru. Po technické stránce bída, po obsahové střídavě oblačno, ale chvílemi jsem se nudil až neskutečně.(8.6.2006)

ja naopak vidim silny momenty skoro ve vsem. vsechny ty postavy se mi strasne libily; nektery az tak moc, ze bych jim nejradsi vrazila facku (jisty inzenyr ;o) a o to myslim v dokumentu jde - zobrazit cloveka jako osobnost, jak uz je pak ta osobnost hodnocena, to zalezi na konkretnim divakovi. jakozto devce z chomutova sem docela chapala, o cem se v kamenolomu mluvi, a pochopit postavy, tj. lidi, tak to dokaze vazne kazdej, jenomze malokdo je vypreparuje tak dobre jako rychlik.(4.11.2005)

Dokument mapuje krajinu severu Čech poznamenanou poválečným odsunem Němců (společnost) i komunistickým důlním inženýrstvím (prostředí). Na konci Rychlík setkáním sedmi protagonistů, jimž po dobu jednoho roku citlivě naslouchá, spojuje segmenty výpovědí o světě, životě a duchu, nebo jak on říká démonu, krajiny ve které žijí. Mísí tak i staví proti sobě názory básníka, důlního inženýra, vinaře, romské rodiny, metalové kapely, sedláka a ekologa, v duchu víry v znovuzrození krajiny a znovunalezení a očištění jejího genia loci.(2.11.2005)

Jakožto ten! zlej! ošklivej ropák (ano - jsem opravdový nefalšovaný řádně vystudovaný báňský inženýr) dlouholetý odběratel, konzument a fanoušek a neúnavný propagátor produktů pana vinaře - Ivana Váni (BTW - jedinný producent košer vína v ČR!) a člověk, který je a bude vždy mostečák (a Kopisťák) nemohu hodnotit jinak než za 5*. Není to sice moc objektivní, ale v tomto případě na to kašlu :-) Laskavý čtenář jistě jemné neobjektivum promine... to je intimní záležitost :-)(3.11.2005)

Vcelku průměrný dokument, který ovšem obsahuje několik velmi zajímavých fragmentů umně ukrytých pod nánosem nicneříkajícího balastu... V podstatě se celý film seznamujete s vybranou sortou lidí žijících v Severních Čechách, u nihž mi tedy ovšem není tak úplně jasné, jakým způsobem si jednotlivce autor vybral a hlavně proč např. satanisty, učitele-básníka nebo imitátora Karla Gotta, kteří nemají k dokumentárnu daného tématu v podstatě vůbec co říci. Naopak, oba zemědělci, muž kterému bourají vesnice a hlavně důlní inženýr jsou přesným opakem.. Moc se mi líbila konfrontace pohledu jednotlivců a závěrečná hádka, která filmu dala smysl. Ve výsledku ovšem dokument až tak nepropaguje svou pravděpodobnou myšlenku, zbytečně odchází od tématu a poměrně hodně místy i nudí... Škoda... Severní Čechy totiž nabízejí k námětu materiálu požehnaně, jen by to chtělu lepší, odhodlanější a hlavně vyprofilovanější přístup a snahu něco sdělit. Takhle to bohužel vypadá, že autor natočil pouze pohledy a příběhy lidí z kraje, kde žijí, ale kteří vlastně nemají pořádně co prostřednictvím média předat...(30.7.2006)