poster

Kamenolom boží

Dokumentární

Česko, 2005, 88 min

Scénář:

Břetislav Rychlík

Hrají:

Karel Žídek
(další profese)
 • cross
  ***

  Vcelku průměrný dokument, který ovšem obsahuje několik velmi zajímavých fragmentů umně ukrytých pod nánosem nicneříkajícího balastu... V podstatě se celý film seznamujete s vybranou sortou lidí žijících v Severních Čechách, u nihž mi tedy ovšem není tak úplně jasné, jakým způsobem si jednotlivce autor vybral a hlavně proč např. satanisty, učitele-básníka nebo imitátora Karla Gotta, kteří nemají k dokumentárnu daného tématu v podstatě vůbec co říci. Naopak, oba zemědělci, muž kterému bourají vesnice a hlavně důlní inženýr jsou přesným opakem.. Moc se mi líbila konfrontace pohledu jednotlivců a závěrečná hádka, která filmu dala smysl. Ve výsledku ovšem dokument až tak nepropaguje svou pravděpodobnou myšlenku, zbytečně odchází od tématu a poměrně hodně místy i nudí... Škoda... Severní Čechy totiž nabízejí k námětu materiálu požehnaně, jen by to chtělu lepší, odhodlanější a hlavně vyprofilovanější přístup a snahu něco sdělit. Takhle to bohužel vypadá, že autor natočil pouze pohledy a příběhy lidí z kraje, kde žijí, ale kteří vlastně nemají pořádně co prostřednictvím média předat...(30.7.2006)

 • sek
  ***

  Poněkud mechanicky poskládané. Chybí mi skutečně silný moment, který by se mi dostal pod kůži.(28.9.2005)

 • Master19
  ***

  Nudil jsem se a ani závěrečná diskuze to nezachránila. Komplexně vzato dávám jednu hvězdičku za lidi, druhou za lidi a třetí překvapivě za lidi. Ti byli vybráni skvěle a jsem si jist, že když už nic jiného, tak si budu pamatovat tu "paní s poněkud většími zoubky"...(8.6.2006)

 • Decker
  ****

  Zajimavy dokument mapujici nestastnou situaci okolo uhelnych oblasti severnich Cech. Kde je pravda v dokumentu nehledejte, pouze si zde muzete udelat obrazek a prohloubit nazor na toto ozehave tema. Jedno je jiste vsak jiz nyni. Stejne jako lidi nejdrive vypali vsechen benzin, misto toho aby nasli uz nyni adekvatni nahradu na bazi vodiku, stejne tak radeji vybrakuji veskere uhelne zasoby a pak tam mozna postavi jadernou ci jinou mene devastujici nahradu. Dodatek pro metalove fanousky: do dokumentu prispela tamni metalova sebranka, ktera tak doplnuje dokument zajimavym zvukovym doprovodem =P(20.6.2006)

 • Wallas
  ***

  Pestrá paleta postav, postavená do kontrastu s ostatními a do kontrastu s krajinou zdevastovaného Podkrušnohoří. Poněkud zadrhávající začátek, rozvleklý "děj", až po brilatní zakončení společnou diskuzí, do níž "velice věcně" uměl přispět i jeden pan inženýr, s poněkud zamrzlými názory.(7.6.2006)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace