rivah

Dystopická ukázka Dánska ve stálém riziku zabřednutí do policejního násilí a vojenského převratu. Velká stávka pracujících, kteří odmítají stavět lodě a ponorky nesoucí atomové zbraně a konference, která určí budoucí přítomnost jaderných zbraní v Evropě....Film, kde se diskutuje, mluví a cvičně střílí. ()

Willy Kufalt

FILMOVÝ SCI-FI MARATON 2023 – země č. 3: DÁNSKO: Peter Watkins, na jehož tvorbě mě asi nejvíc fascinuje to, jak pomalu každý svůj film točil v jiné krajině (včetně produkce), obohatil tentokrát svou dystopickou vizí i dánskou kinematografii. Jeho ponášení dystopické fikce na styl seriózního (pseudo)dokumentu mi ovšem málokdy plně sedne a přestože v poslední půlhodině se Watkinsovi daří zvyšovat údernost sdělení sugestivním hudebním podkresem i mnoha záběry na protesty a brutální policejní zásahy, Watkinsův styl zůstává až příliš prost emocí a napětí na to, aby jeho film ve mě vyvolal déle trvající zásah. Netuším, nakolik Watkins svůj styl využíval za účelem mystifikace diváka, kterému v dobovém kontextu nemuselo dojít, že jde jen o fikci, a mohl tak sledovaným záběrům snadno uvěřit. Ovšem sledování Večerní krajiny po tolika letech od vzniku s vědomím, že všechny spravodajsky laděné i schválně amatérské záběry politické stávky, protestů a brutálních zásahů tvoří stylizovanou fikci, provázel v mém případě spíše dojem rozvláčnosti a politické upovídanosti, než dojem silného sdělení. Uznávám, že stále se tu včetně politického a televizního zákulisí cosi děje, tím pádem snímek dokázal zůstat pro mě navzdory přepálené délce poutavý až do konce, akorát u témat terorismu a násilí ve společnosti bych svůj dojem očekával více silný, než jen „poutavý“, zajímavý a častěji i vlažný. Z režisérovy tvorby mi tenhle dánský snímek sedl značně víc, než švédští Gladiátoři, ačkoliv nejraději z Watkinsovy tvorby vzpomínám nadále na britské Privilegium, i díky atraktivnímu a nikoliv tak depresivnímu tématu zákulisní dráhy úspěšného zpěváka. (Z dánských sci-fi obecně pak na šedesátkového Muže, který si vymyslel život.) [65%] ()