10 minuta

• USA 10 Minutes
všechny plakáty
Krátkometrážní / Drama
Bosna a Hercegovina, 2002, 10 min

Film Ahmeda Imamovice, odehrávající se v roce 1994 zároveň v Římě i Sarajevu, je, jak již předjímá jeho název, pouze deset minut dlouhý. Vypráví ovšem příběh mnohem delší - ten, který se začíná rozvíjet v představivosti diváka až na konci filmu. "Zatímco deset minut v něčím životě neznamená nic, v životě někoho jiného může mít stejný časový úsek fatální následky." Celkový protiválečný význam filmu vede diváka nezadržitelně ke kritickému zamyšlení se nad vlastním způsobem života i jeho působení v konzumní společnosti. Snímek je držitelem ocenění "Nejlepší evropský krátký film" za rok 2002. (thommas)

dANo

10 minút stačilo autorovi na to, aby poukázal na to, ako rozdielne je možné vnímať čas z dvoch rôznych pohľadov - japonský turista v Ríme a naproti nemu malý chlapec na bombardovanom sídlisku v Sarajeve. Skelý krátky film, ktorý ma priam šokoval svojou výpovednou hodnotou. ()

Maynard.

Trochu škoda, že ta sarajevská pasáž netrvá těch "slíbených" deset minut. Nechápu, že když si tvůrci dali tak velkou práci s tím, natočit to na jeden zátah, že si nedali praci s tím přesně spočítat deset minut, že to jako nechali na nějakejch 8 minutek. No, ale asi to má nějaký hlubší význam něco jako : přijdu za "10 minut". Je to sice drsný krátkometrák, ale pro mě nijak zvlášť výjmečný, či snad zajímavý. Chápu, že není 10 minut jako 10 minut, ale to je celá pointa? ()

mohamedsfinger

Silně protiválečný snímek, který ukazuje jak rozdílných a důležitých může být 10 minut pro dva různé lidi na různých místech na světě. Sarajevská část je opravdu působivá a opravdu vtáhne diváka přímo na místo, a to nejen díky tomu, že je výorně natočena na jeden záběr. Ale bohužel v římské části, i když byla krátká, jsem měl obrovský problém s hereckými výkony, které mi celý zážitek opravdu pokazily. Mimochodem zpracování a myšlenka tohoto filmu mi velmi připomínají sbírku Hirošima Františka Hrubína. ()

TerezaVanCZ

Začíná ve mně hryzat svědomí, že za těch deset minut koukání na film, bylo zabito desítky lidí na opačné straně zeměkoule. Ale co s tím můžeme dělat??? ()

Pafl

Ten film by byl silný a skvělý už jenom pro svoje téma. Ale ta brilantní filmařina, kdy Imamović natočil celou bosenskou scénu na jeden záběr, to posouvá na úplně jinou úroveň. Film na jedno nadechnutí - a dlouhý, bolestivý výdech. ()

Freemantle

Pravdivý příklad opomíjivé skutečnosti, že deset minut člověka, zkracujíc si čekání cigaretkou, se pro druhého může stát doživotní noční můrou. ()

MartyMcFly89

Jak krásné srovnání válkou zmítané východní země v konfrontaci se západním. Film, který za tak krátkou dobu dokázal povědět to, co ostatní za normální stopáž. A vyzní to snad ještě lépe v krátkosti, to důležité bylo řečeno. Naprosto mě tu nadchla ta lehkost, se kterou je toto závažné téma řečeno. ()

l4zarus

Spousta lidí neví, jak vypadal obyčejný život obyvatel obléhaného Sarajevu a bohužel se ani o to nezajímají. Sarajevo jsem několikrát navštívil a podle toho, co jsem zjistil se jednalo o autentický příběh života na periferii města, které bylo odstřelováno. V krátkých 10 minutách jsou opsány hrůzy jednoho běžného dne v Sarajevu, který však skončí smrtí několika osob. I přes některé nepochopitelné situace ve filmu jako "pozor sniper" zatímco holka i po výstřelu volně chodila dáll nebo usmívajících se dětí u barelu s vodou se jedná o jeden z nejlepších krátkých filmů vůbec. ()