10 minuta

Krátkometrážní / Drama

Bosna a Hercegovina, 2002, 10 min

Ahmed Imamovic

Srđan Vuletić

Silně protiválečný snímek, který ukazuje jak rozdílných a důležitých může být 10 minut pro dva různé lidi na různých místech na světě. Sarajevská část je opravdu působivá a opravdu vtáhne diváka přímo na místo, a to nejen díky tomu, že je výorně natočena na jeden záběr. Ale bohužel v římské části, i když byla krátká, jsem měl obrovský problém s hereckými výkony, které mi celý zážitek opravdu pokazily. Mimochodem zpracování a myšlenka tohoto filmu mi velmi připomínají sbírku Hirošima Františka Hrubína.(19.7.2010)

ked sa sudny clovek zamysli po zhliadnuti tohto kratasu, musi mu byt zo seba na grcanie. kolkokrat dokazem riesit materialne zbytocnosti, nevazit si to co mam a pritom par tisic kilometrov dalej ide doslova o holu rit. 10 minut tu a 10 minut tam je sakra rozdiel. smutne, vystizne.. velmi pekna praca.(16.12.2007)

Je to rozhodně film k zamyšlení. Vidět ho někdy před 10 lety, asi bych ho hodnotil trochu lépe (vzhledem k aktuálnosti a svým způsobem i díky "manipulaci" médii). Vím, že válka v bývalé Jugoslávii tu funguje jen jakýsi archetyp, lze si za ní dosadit cokoliv, ale přece jen bych si dovedl představit lepší příklady jak ukázat rozdílnost ve "vnímání času". I když..přemýšlím nad tímto tématem ihned po zhlédnutí snímku, tak asi film splnil svůj účel.(10.9.2017)

Spousta lidí neví, jak vypadal obyčejný život obyvatel obléhaného Sarajevu a bohužel se ani o to nezajímají. Sarajevo jsem několikrát navštívil a podle toho, co jsem zjistil se jednalo o autentický příběh života na periferii města, které bylo odstřelováno. V krátkých 10 minutách jsou opsány hrůzy jednoho běžného dne v Sarajevu, který však skončí smrtí několika osob. I přes některé nepochopitelné situace ve filmu jako "pozor sniper" zatímco holka i po výstřelu volně chodila dáll nebo usmívajících se dětí u barelu s vodou se jedná o jeden z nejlepších krátkých filmů vůbec.(19.1.2008)

Krátkometrážne filmíky u mňa vždy robia velký problém. A to že nikdy ich neviem plnohodnotne ohodnotit,resp ešte na ne nenašiel mierku.Ale toto čo dokázal povedat Ahmed Imamovic v 10 minútach vo mne zarazilo dych...neskutočný kontrast dvoch svetov,dvoch ludi,dvoch problémov...Je až neuveritelné,akú pointu sa nám autor snaži v tých pár minútach povedať. Neskutočné množstvo ludí sa trápi pre totálne bežné,šedné banality...ale čo je skutočný problem,skutočný smútok....človek zistí až ked sa v skutočnosti stane,a až vtedy mu dojde,ako si treba vážiť život...a nezastavovať sa nad takými drobnosťami,ako "rozliate mlieko".(11.1.2008)

• - Když hledal Ahmed Imamovic představitele japonského turisty v Římě, zašel na velvyslanectví Japonska v Sarajevu a do role obsadil jednoho ze zaměstanců úřadu. (thommas)