Reklama

Reklama

10 minuta

  • USA 10 Minutes
Krátkometrážní / Drama
Bosna a Hercegovina, 2002, 10 min

Obsahy(1)

Film Ahmeda Imamovice, odehrávající se v roce 1994 zároveň v Římě i Sarajevu, je, jak již předjímá jeho název, pouze deset minut dlouhý. Vypráví ovšem příběh mnohem delší - ten, který se začíná rozvíjet v představivosti diváka až na konci filmu. "Zatímco deset minut v něčím životě neznamená nic, v životě někoho jiného může mít stejný časový úsek fatální následky." Celkový protiválečný význam filmu vede diváka nezadržitelně ke kritickému zamyšlení se nad vlastním způsobem života i jeho působení v konzumní společnosti. Snímek je držitelem ocenění "Nejlepší evropský krátký film" za rok 2002. (thommas)

(více)

Recenze (35)

Tomco 

všechny recenze uživatele

ked sa sudny clovek zamysli po zhliadnuti tohto kratasu, musi mu byt zo seba na grcanie. kolkokrat dokazem riesit materialne zbytocnosti, nevazit si to co mam a pritom par tisic kilometrov dalej ide doslova o holu rit. 10 minut tu a 10 minut tam je sakra rozdiel. smutne, vystizne.. velmi pekna praca. ()

Easykk 

všechny recenze uživatele

Neskutečně silné...co znamená deset minut pro jednoho člověka rozhodně neznamená deset minut pro druhého. Někdy nejsou vůbec nic a někdy úplně všechno. Někdy neovlivní ani jeden život, někdy desítky i stovky. Bohužel v dnešním světě stačí i minuta ba i vteřina k převrácení celého života naruby či jeho obrácení v prach.. ()

Reklama

Le_Chuck 

všechny recenze uživatele

Zazipovaný Children of Men, ktorý zo mňa dokázal za 10 minút vyžmýkať oveľa viac emócii, ako hodina päťdesiat nekomprimovaných vízí Alfonsa Cuaróna. Zároveň pekná ilustrácia toho, ako rozdielne (čitaj lepšie) môže prakticky rovnaká látka fungovať, a aká dôležitá je myšlienka. Scéna v Sarajeve, tých 7 minút bez jediného strihu je už len taká čerešnička na torte. Ináč otravný slogan typu: "best short film in europe" pre tento krát naozaj nie je ďaleko od pravdy. ()

Duotone28 

všechny recenze uživatele

Krátkometrážne filmíky u mňa vždy robia velký problém. A to že nikdy ich neviem plnohodnotne ohodnotit,resp ešte na ne nenašiel mierku.Ale toto čo dokázal povedat Ahmed Imamovic v 10 minútach vo mne zarazilo dych...neskutočný kontrast dvoch svetov,dvoch ludi,dvoch problémov...Je až neuveritelné,akú pointu sa nám autor snaži v tých pár minútach povedať. Neskutočné množstvo ludí sa trápi pre totálne bežné,šedné banality...ale čo je skutočný problem,skutočný smútok....človek zistí až ked sa v skutočnosti stane,a až vtedy mu dojde,ako si treba vážiť život...a nezastavovať sa nad takými drobnosťami,ako "rozliate mlieko". ()

easaque 

všechny recenze uživatele

4* Zajímavý kraťas, který porovnává necelých deset minut v Římě a Sarajevu za válečného stavu v roce 1994. Kontrast je samozřejmě jasný i bez sledování, ale s vizuálem udělá dojem a vybudí patřičné emoce. Rozhodně efektně natočený i když jsem to viděl v docela špatné kvalitě tady na Vimeo, Vyšší známku si opravdu zaslouží. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 3 /// ATMOSFÉRA: 3 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 0 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

Zajímavosti (1)

  • Když hledal Ahmed Imamovic představitele japonského turisty v Římě, zašel na velvyslanectví Japonska v Sarajevu a do role obsadil jednoho ze zaměstanců úřadu. (thommas)

Reklama

Reklama