Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Komedie
  • Krimi
  • Animovaný

Tropická bouře (2008)

Ked som mal 20rokov, uz som bol pristary na humor, aky nam Ben Stiller ponuka v Tropic Thunder. Pozeral som predsa Kim Ki-Duka, a cital Bushido - cesta samuraja, vyrastol som uz z infantilnych komedii. Ale teraz, ked som zase trochu starsi, mozem odhodit svoj cool Matrix kabat, a ocenit to co tu Stiller a Downey Jr. stvaraju. Klenoty ako Downeyho blackface, hlasky "Never go full retard", alebo reakcia Kirka Lazarusa na slovo N*gger a kopa dalsich veci, co by dnes celkom urcite polozili karieru vsetkych zucastnenych tu padaju kazdych par minut. Keci o nudnom strednom akte sa nedaju brat vazne. Absolutne nechapem, ako sa podarilo Stillerovi na toto dostat od studia peniaze, dnes by toto nikto nezaplatil. A je vidno, ze ked uz tie peniaze dostal, tak isiel na plne gule. Tropic Thunder bud chapete, alebo ste duchom stari. (DC verzia)

Oběť (2019) (TV seriál)

Solídna úvaha nad vinou, trestom a tým, čo to vlastne znamená byť obeťou. Dramatické BBC mini-série sú tradične výborné a nemá cenu komentovať réžiu, hercov alebo scenár. Finále je jedným slovom brutálne a verím, že niektorí ľudia budú mať nad čím rozmýšľať.

plakát

Chris Brown: Welcome to My Life (2017) odpad!

Nahodou som to zbadal na Netflixe, a viem ze Chris Brown je mastodonti kokot, tak som sa rozhodol ze to rychloposuvom prebehnem. Takze tento prijeb si o sebe nechal natocit film, v ktorom sa dozvieme aky mal tazky zivot, ze sam neveril, ze rozkopava ludom hlavy, ze to vlastne nie je jeho chyba, a ze by sme mu mali odpustit a dopriat multi-milionovu karieru lebo kokotko vie spravit salto zo stoja. Padny argument. Chris Brown je ten manik co chcel zabit Rihannu ked mal 19 rokov (v dokumente si spomina, ze bol 17 rocne decko :'( fnuk..). Rozbil jej hlavu o sklo, daval pastovky do temena, pomliazdil ruku, skrtil, kusol do prstov a nakoniec kusol do ucha (shout-out Mikovi Tysonovi, ktory sa tiez v "dokumente" objavi) predtym, nez sa vyslobodila z jeho Lamba a zacala vrieskat o pomoc. (odporucam precitat si asi 5 stranovu policajnu spravu, ktora koluje po internete) Chris si na tento incident spomina ako na "potycku" v aute, lebo Rihanna mu doskrkala CDcka a hrabala sa mu v mobile. Sak viete aky su ti mladi! Dalsi padny argument. Zbehneme si s Chrisom asi dalsich 5 "potyciek", do ktorych Chrisa samozrejme dotlacili okolnosti, jeho kratku navstevu v napravnom centre, z ktoreho ho vyhodili, lebo je to agresivny curak a film zakoncime tym, ze nam nejake celebrity povedia, ze ked nam vie BOCH odpustit, preco si nevieme odpustat navzajom? Lebo tento nebezbecny recidivisticky mamrd beha po slobode a pacha zlobu, zatial co cela hudobna scena sa tvari, ze sa poucil a treba ho nechat tak. VSAK LEBO SALTO! A lebo im zaraba miliony. Okrem "moralnej" zumpy je tento film aj absolutna technicka/dramaturgicka tragedia, tie "podporne" interview s celebritami su zvlastne nastrihane do Chrisoveho spominania na mladicke dobrodruzstva, skoro to vyzera ako by sa ho malokto chcel nahlas zastat, tak postrihali 3-10 sekundove shoty typu "vies ked si mlady a tak strasne uspesny, je to strasny tlak" a ine motivacne picoviny. Zaujimava otazka je - ako dobry musi byt umelec aby sme sa vedeli odputat od jeho "civilneho" zivota a vedeli si uzit jeho umenie? Lepsi. Ovela.

plakát

Adam Sandler: 100% Fresh (2018) (TV pořad)

Skutočnosť, že Adam Sandler má akúkoľvek kariéru je jedna z najväčších záhad 21 storočia. Vo filmoch ho absolútne nenávidím a jeho trápny humor má obchádza (a to sa v infantilných sračkach typu Family Guy vyválam vždy rád). Ale tento special je fajn. Sandler je proste týpek čo robí blbé vtipy a tupé pesničky, ale je v tom toľko úprimnosti, že to nemôžem nenávidieť.

plakát

Ostré předměty (2018) (TV seriál)

Pri prechadzke mesteckom Wind Gap si clovek uvedomi, ze chemicke zbrane nie su az tak sprosty napad ako nam tvrdia Spojene Narody a ine obcianske zdruzenia. Clovek ma chut to cele mesto aj s podou, na ktorej stoji spalit a popol vystrelit do vesmiru ako varovanie buducim generaciam, ze takychto dediniek tu mame dost a viac nam ich netreba....Po famoznych Big Little Lies sa Valle vracia s este posahanejsim mesteckom a potvrdzuje, ze na TV mu to svedci ovela viac ako na velkom platne, kde jeho psycho-introspektivny strih proste nemal dostatocny priestor. Zdanlivo nikam neveduce sceny, s nic nehovoriacimi, sekundovymi prestrihmi na flashbacky dostanu zmysel o 4-5 dielov neskor a ked si to divak zacne v gebuli davat dokopy, ma chut si zapalit doutnik aby sa citil ako hotovy Columbo. Uplne chapem namietky voci dlzke, serial by sa dal pohodlne skratit na 3-5 dielov a niektore nikam neveduce dejove linky aj s postavami vyskrtnut, ale mna tato zumpa ludskych osudov proste ocarila a zluskol som ju za vikend. Zaujimalo by ma ako by vyzerala Valleho vysnivana verzia - kedze podla klebiet z natacania chcel povodne Valle vyskrtat velke mnozstvo dialogov a nechat vsetko na rozpravanie obrazom a divaka. Skoda...Kazdopadne, je to skvely serial s bezchybnym obsadenim a este druhy den po dopozrani poslednej sceny si zo zeme zbieram moju rozsypanu celust. Gillian Flynn je posahana defka a ja ju uplne zboznujem. A odporucam nezabudnut na spravne Marvelacku po-titulkovu scenu pre vsetkych labuznikov, ktorych zivot este aspon trochu bavi.

plakát

Tom Clancy's Jack Ryan (2018) (TV seriál)

Analytik Jack Ryan ma viac spolocne s panmi ako James Bond alebo Jason Bourne ako s kancelarskou krysou, co je celkom problem, kedze Jack funguje ako male koliesko v obrovskej masinerii CIA a nie vlk-samotar. Nastastie je Jack vzdy pri vsetkom dolezitom, vzdy sa zhodou okolnosti pozera tym spravnym smerom a vsimne si vsetky dolezite zastrene pohlady/stopy po pneumatikach/stupajuce pary z este teplych polievok co po sebe nechali teroristi, zatial co zbytok CIA/armady/policajtov su trojrocni retardi co radi oblizu kazde zamrznute zabradlie. Verit sa tomu neda, spad to aky-taky ma, John Krasinski, bol zo zaciatku fajn ale cim dlhsie som to pozeral tym viac som dufal, ze to teroristom vyjde a toto zbytocne serialove univerzum poslu do horucich neveriackych pekiel. Takbir!

Buy Bust (2018)

Filipínsky príspevok do "battle royal" žánru krajín tretieho sveta (viz RAID Redemption). Slumy spotenej, preplnenej Manily su ideálnym miestom pre tento žáner a trailer sľuboval celkom slušny galimatiáš takže moje očakávania boli napumpované ako Filipínsky Starbucks po výplate. Naviac obsadenie miestnej barbie Anne Curtis proti typu a nechať jej rozmlatit ksicht na sračku je nápad viac nez rozkošný. Problémy sú dva - Anne Curtis film proste utiahnuť nedokáže a Matti není nijak zvlášť schopný akčný režisér. Film má cez dve hodiny a delí sa na dve hlavné časti, prvá "pribehová" nejde njak extra do hĺbky (rovnako ako spomínaný RAID), čo pri zhruba 40 min celkom zamrzí (v RAIDe trvala expozícia skvelých cca 5min). Nastastie sa postupovalo proti prudu, a namiesto lokalnych pretty-bois tentokrat obsadenie pekne vyslo, na cele s MMA borcom Brandonom Vera-om, ktory je na platne mega sympos a v podstate jedina postava, ktorej mozme drzat palce.Po nástupe komanda do slumov sa rozputa asi 90min non-stop bordel, ale tu už prichadzaju do hry režisérke schopnosti a tam kde Gareth Jones v RAIDe vedel s 8 kaskadérmi točiť šialené ale prehladne "masové" scény, sa to Mattimu s desiatkami ľudí rozpada pod rukami. Väčšina akcie je skoro v úplnej tme a zábery z rôznych uhlov a strán spoľahlivo likvidujú akýkoľvek náznak prehladnej choreografie na plátne. Kto čo robí a kto na koho útočí som proste nemal šancu vidieť. Zozaciatku som si myslel, ze ide o reziserky zamer, spotredkovanie zmatku v prestrelke atd...nebol. Je to škoda, pretože nápady Matti má, ale preniesť ich do reality už nezvládol. Napr. šialená bitka v zaplavenej uličke, vzbura domorodcov alebo aj celkom podarená, vertikalna, masová one-shot bitka mohli byť nosnými scénami, no nie sú. Zároveň skúšal do posledných 10min natlačit sociálny komentár na prebiehajúcu drogovú vojnu a ich prezidenta a la Tropa De Elite, ale v takto nesúrodom celku to proste pokope nedrzi. Žiadna hanba to nie je ale nadšené ohlasy a prehnane vysoke hodnotenia by som pripísal lokálnym patriotom. Veľká škoda.

Operace Rudé moře (2018)

Reklama na Cinsku armadu. Od famozneho Beast Stalkera sa na kazdy film Danteho Lama strasne tesim, ale ako pri kazdom jeho dalsom filme, bol som sklamany. Je fajn, ze Dante sa s tym nijak zvlast neserie a koncatiny lietaju na oboch stranach konfliktu, ale kvoli neexistujucej expozicii nemam nejaky vacsi zaujem na tom aby to nasi zlti hrdinovia v zdravi prezili. V podstate je nam vysvetlene, ze tato jednotka je taka mala rodinka, a ide sa do boja. Na pribeh nebol cas, na 141min stopaze pripadlo asi 8min dialogov a zbytok je akcia. Pritom treba pripomenut, ze celkom velky pocet zaberov prepojujucich akcie (ako sa postava dostala z bodu A do bodu B, atd...) boli vystrihane, inak tipujem, ze by sme s prehladom prekrocili 3hod. Skoda, lebo akcie je dostatok ale clovek sa o tych ludi proste neboji, jediny zaujimavejsi moment prichadza niekde v poslednej tretine pri velmi fyzickom boji na noze, kde Dante ukazuje ako silny vie byt v "intimnejsich" momentoch.Velka skoda, niekde medzi 2-3*... Ale tento film je zaujimavy z hladiska propagandy. V kratkom casovom useku je to dalsi film, kde Cina prebera ulohu svetoveho policajta a riesi konflitky v krajinach tretieho sveta. Je zaujimave sledovat ako sa z intimneho lokalneho prostredia CN filmy postupne presuvaju do priestoru, ktory niekedy v 20. storoci okupovalo USA, a nasledne ho aj opustilo v prospech vojenskych filmov s aspon nejakou mierou sebareflexie. Tu nic take hladat netreba, ak mate problem, Cinsky stat vam ho velmi rad a velmi promptne vyriesi skrz ich tanky, lietadlove lode a drony. Jedinu vec co tu Cina neukazala bolo nejake sub-orbitalne delo, ktore davkuje smrt a Cinske vlajky z kozmu. A ten uplny zaver, zaber na Cinske krizniky za opakovaneho "Attention! This is Chinese Navy. You're about to enter Chinese waters. Please turn around immediately!" si neviem vysvetlit inak ako lahku hrozbu a pripomienku toho, ze v tychto zalezitostiach nase mensie narody a celkovo Europa fakt nemaju ziadne slovo.

plakát

Mission: Impossible - Fallout (2018)

Tom je sice scientologicky psychopat a v beznom zivote slizky ještírek, ale na platne je to sympos a je FAKT dobry v tom co robi. Oddanost s akou sa Tom venuje svojmu remeslu sa dnes uz proste nenosi a veci ake pacha na platne inde asi neuvidime. Za toma 5*. Dakovacky ale musime smerovat na pana rezisera, uz od nahanacky v Jackovi Reacherovi sme vedeli, ze MCQuarrie ma na viac. Treba si uvedomit, ze McQuarrie pracuje so siestou castou serie, v ktorej ethan 1) vzdy kazdeho zmlati 2) vzdy vsetko zachrani 3) vzdy prezije. Fakt, ze je schopny zhruba 3x vytvorit na platne napatie je v ramci filmovych "frančíz" absolutne neslychany a zasluzi si poklonu. Bezkonkurencne najlepsi diel serie a zatial urcite najzabavnejsi akcny blockbuster za rok 2018.

plakát

Evangelion šin gekidžóban: Ha (2009)

Tak sa ubralo z military-industrial portretu Japonska a pridala sa "psychologia" postav. Uprimne nechapem preco Japonci citia potrebu do scifi o zaniku ludstva pchat infantilne sceny s veselym saxofonikom, sceny kde by sme sa teoreticky mali viac dozvediet o postavach ale nic podstate sa v nich nedeje. Je toto ten fan service, o ktorom som tolko uz pocul? Ach jaj....Problem druheho dielu je, ze pravidla stanovene v prvom diely sa za pochodu prepisuju a zaverecna scena, ktora by mala davat z dosial videneho zmysel, je fakt uz len patvar nahodnych veci, ktore scenaristi pozliepali dokopy. Obrovsky krok spat po jednoduchsom prvom diely.

Ovládací panel
50. nej uživatel Velká Británie