Kniha rekordů Šutky

Shutka Book of Records

Dokumentární

Srbsko a Černá Hora / Česko / Slovensko, 2005, 78 min

Jašar Destani

Brutální dokument o romské osadě Šuto Orizari nedaleko makedonské Skopje, který nám byl doporučen na předmětu BKA108 Současný Balkán na FF MUNI. Šuto Orizari (neboli Šutka) je jediným samosprávným romským celkem na světě. Životy celé plejády místních obyvatel vytváří neuvěřitelnou mozaiku, nicméně pro všechny je něco společné: není důležité zúčastnit se, ale vyhrát a být šampion (tj. vlastnit nejvíce kazet, nejvíce obleků a kravat, nejlepší hrob, točit nejlepší videoklipy atp.). Toto není Kusturica, tohle je opravdu dokument (ačkoli režie udělá vždy z materiálu to, co chce mít)! Bylo to mimořádně silné a dokument krásně ukazuje, že Romové jsou všude na světě stejní :-) Doporučuju!(20.11.2012)

Bizarní živočichopis a groteska v jednom.Dokument, u kterého jsem se výborně bavila. Pestrobarevné rázovité figurky, skvělá atmosféra, nekašírovaná radost. Spontánní balkánská jízda s tím správným hudebním doprovodem. Šutka je místo s největší koncentrací roztodivných šampionů, z pohledu úctyhodného středoevropana asi jedno z nejbídnějších míst na zemi.(6.6.2015)

"Safet, bombe mi donesi!", či ako to kričal Dadan v Čiernej mačke a bielom kocúrovi. A už to plne chápem. No koniec, toto. Šuto Orizari je najväčšia rómska osada na Balkáne a asi aj na svete. Po dopozeraní tohto filmu sa zaraďuje na zoznam mojich "must see" destinácií! Balkán a Kaukaz sú jednoznačne najzaujímavejšie oblasti sveta, čo sa rôznorodosti ľudí týka. A toto panoptikum je niečo extra. Športové súťaže v púšťaní kaziet s tureckou hudbou, k tomu upíri, šampióni a skrachovanci každého druhu, no nemilujte ich!(8.5.2017)

Podle tvůrců tohle opravdu neni mystifikace, ale autentickej materiál - nemám proč jim v tomhle případě nevěřit. Důležitý je, že film funguje jako dobrá zábava, a vlastně i jako svéráznej dokument o životě podivínských Romů z bývalýho smetiště Šutka, dneska největší romský osady na v Evropě (nebo na světě?).(11.10.2007)

Tak týmto odborníkom, expertom a šampiónom všakovakého druhu pridám jednu hviezdu navyše. Nie je dokument ako dokument, tento nám ukazuje v podstate iba tie svetlejšie stránky tamojšieho života, ale veď depiek z podobného prostredia je už dosť. K tomu ako bonus kvalitné miestne hudobné videoklipy, ktoré by som pridal na mieste distribútora ako druhé bonusové dvd v nejakej deluxe edícii.(29.9.2016)

• - Slovo „šutka“ znamená v překladu „vtip“ či „žert“, což může dopomoci interpretaci dokumentu. (RoAsK)

• - Cigánska osada Šutka je predmestie macedónskeho hlavného mesta Skopje. (eldina)

• - Film získal Diváckou cenu na festivalu Jeden svět 2006 v Plzni. (M.B)