poster

Vltava v obrazech (TV seriál)

Dokumentární

Česko, 2001, 86x19 min

 • Trucker
  ****

  Velice zajímavý cyklus o proměnách Vltavy v čase. Zejména mě potěšily dokumentární záběry ze stavby mostů a přehrad. Jen je škoda že na horním toku se asi v pěti dílech po sobě neobjevovalo nic jiného než stále stejné závody vodáků a na úsek řeky od Prahy k Mělníku jaksi potom asi nezbyly peníze nebo prostor a tak se posledních padesát kilometrů doslova proletí ve třech dílech.(4.1.2020)

 • raduna01
  *****

  Skvělý dokument o nádherné řece s překrásnými leteckými záběry. Nejvíce jsem si vychutnal první díly od pramene přes Lenoru, Schwarzenberským kanálem až po Lipno, kde je opravdu nádherně. Možná bylo až moc dílů, které se věnovaly výstavbám vltavských přehrad, ale myslím si, že pan Čáslavský chtěl do pořadu dostat asi vše co se mu podařilo nashromáždit. a závěrečná pasáž věnovaná Praze až po soutok s Labem, prostě paráda. Shlédnuto všech 86 dílů.(11.4.2014)

 • Astrebleue
  *****

  Pro mě nejlepší dokumentární pořad u nás. Karel Čáslavský je vzorem pro každého, kdo se o podobné věci zajímá, tudíž i mě. Jeho zapálení pro věc je úžasné a je vidět na jeho práci i tomto pořadu. Vždycky když to dávají v televizi, už za pět minut se dostaví účinky, začnu fantazírovat. Jaké by to bylo, kdyby nebyly přehrady. Jak bych mohla řeku přejít u nás, aniž bych měla mokrou hlavu a mohla se vyhřívat na obrovským kamenech. Voda by byla čistá, bez odéru rybniční vody a ...Zkrátka ten pořad má duši a kouzlo.(11.5.2010)

 • S120
  *****

  Výborná exkurze do historie obcí podél Vltavy a do života kolem této řeky vůbec. Kromě opravdu raritních hisotrických záběrů kdy je například mapován život vorařů je značná část díla věnovaná i událostem, které ovlivnily Vltavskou krajinu až později. Divák se tak může podívat i na stavbu Vltavské kaskády, Podolského nebo Žďákovského mostu, popřípadě si může připomenout legendární boj rozestavěné Slapské přehrady s povodní v roce 1954. Na novějších záběrech z okolí Týna nad Vlatvou pak je možné zahlédnout například i rozestavěnou jadernou elektrárnu v Temelíně.(12.12.2006)

 • Karlos80
  *****

  Pro všechny staromilce a vodáky naší národní řeky doslova poklad. Původní Vltava se všemi jejími obcemi kolem člověkem tehdy ještě téměř nepoznamenané a nedotčené. Dnes se už ale jedná o místa dávno zmizelá, buď rukou člověka nebo jen prostě vodou zatopená. Všechno to jsou unikátní filmové záběry tak jak ji zachytily v průběhu několika let dávno minulých jak zkušení filmaři tak i ty amatérští. Na tomto dokumentárním filmu mě toho zaujalo celkem víc, ale kdybych měl napsat jen jedinou věc tak zmíním přeci jenom stavbu naší kolosální přehrady Lipno. Velice pěkný a myslím si že i zdařilý dokumentární cyklus, navíc s opravdu skvělým průvodcem-odborníkem a filmovým historikem Karlem Čáslavským v režii Pavla Vantucha viz. třeba ještě filmové Úsměvy.(25.11.2006)

 • - Od počátku vyvolal cyklus mezi diváky velký zájem. Ti pak posílali fotografie i amatérské záběry, které se v jednotlivých dílech objevily. (gogos)

 • - Původně se počítalo s 8, poté s 20 díly. Nakonec jich bylo natočeno 86. (gogos)