Reklama

Reklama

Vltava v obrazech

(seriál)

Obsahy(1)

Dokumentární cyklus České Televize "Vltava v obrazech" představuje nejdelší českou řeku Vltavu. V 86 dílech se dostaneme od pramene této řeky až k jejímu konci v Mělníku. V cyklu jsou použity jak unikátní staré záběry a fotografie, tak i současné záběry. Cyklus byl součástí pořadu Hledání ztraceného času. Seriál zrežíroval a zároveň odmoderoval Karel Čáslavský. (AdamFogl)

(více)

Recenze (17)

Astrebleue 

všechny recenze uživatele

Pro mě nejlepší dokumentární pořad u nás. Karel Čáslavský je vzorem pro každého, kdo se o podobné věci zajímá, tudíž i mě. Jeho zapálení pro věc je úžasné a je vidět na jeho práci i tomto pořadu. Vždycky když to dávají v televizi, už za pět minut se dostaví účinky, začnu fantazírovat. Jaké by to bylo, kdyby nebyly přehrady. Jak bych mohla řeku přejít u nás, aniž bych měla mokrou hlavu a mohla se vyhřívat na obrovským kamenech. Voda by byla čistá, bez odéru rybniční vody a ...Zkrátka ten pořad má duši a kouzlo. ()

S120 

všechny recenze uživatele

Výborná exkurze do historie obcí podél Vltavy a do života kolem této řeky vůbec. Kromě opravdu raritních hisotrických záběrů kdy je například mapován život vorařů je značná část díla věnovaná i událostem, které ovlivnily Vltavskou krajinu až později. Divák se tak může podívat i na stavbu Vltavské kaskády, Podolského nebo Žďákovského mostu, popřípadě si může připomenout legendární boj rozestavěné Slapské přehrady s povodní v roce 1954. Na novějších záběrech z okolí Týna nad Vlatvou pak je možné zahlédnout například i rozestavěnou jadernou elektrárnu v Temelíně. ()

Reklama

raduna01 

všechny recenze uživatele

Skvělý dokument o nádherné řece s překrásnými leteckými záběry. Nejvíce jsem si vychutnal první díly od pramene přes Lenoru, Schwarzenberským kanálem až po Lipno, kde je opravdu nádherně. Možná bylo až moc dílů, které se věnovaly výstavbám vltavských přehrad, ale myslím si, že pan Čáslavský chtěl do pořadu dostat asi vše co se mu podařilo nashromáždit. a závěrečná pasáž věnovaná Praze až po soutok s Labem, prostě paráda. Shlédnuto všech 86 dílů. ()

cheyene 

všechny recenze uživatele

Ani zdaleka jsem neviděl všechny díly, ale mnohé z těch, které ukazují údolí Vltavy před výstavbou Orlické přehrady, mne chytly za srdce, a to nejsem z tamního kraje. Utkvělo mi v paměti, jak byl před zatopením zapálen kostel, v němž nechali shořet i neznámé písemné dokumenty. To bylo barbarské, ať už to bylo z nevědomosti či nikoliv. Karel Schwarzenberg říkal, jak bylo údolí Vltavy krásné a měl pravdu. Dnešní přehrada má též své kouzlo a její existence je opodstatněná, ale rozumím i steskům po poetické krajině před jejím zbudováním. ()

Trucker 

všechny recenze uživatele

Velice zajímavý cyklus o proměnách Vltavy v čase. Zejména mě potěšily dokumentární záběry ze stavby mostů a přehrad. Jen je škoda že na horním toku se asi v pěti dílech po sobě neobjevovalo nic jiného než stále stejné závody vodáků a na úsek řeky od Prahy k Mělníku jaksi potom asi nezbyly peníze nebo prostor a tak se posledních padesát kilometrů doslova proletí ve třech dílech. ()

Zajímavosti (2)

  • Od počátku vyvolal cyklus mezi diváky velký zájem. Ti pak posílali fotografie i amatérské záběry, které se v jednotlivých dílech objevily. (gogos)
  • Původně se počítalo s 8, poté s 20 díly. Nakonec jich bylo natočeno 86. (gogos)

Reklama

Reklama