Paměti mystika (TV seriál)

Dokumentární

Česko, 1998, 285 min

Eduard Tomáš

JUDr. Eduard Tomáš si prošel velmi těžkou školou života. Ač vystudovaný právník, za komunistického režimu dělal vše možné, různé dělnické profese. Přitom ale měl stále blízko k duchovním hodnotám. Režisér Viliam Politkovič natočil o tomto svérázném muži a jeho manželce nejen jeden z dílů cyklu GEN (Galerie elity národa), ale také několikadílný seriál, kde Eduard Tomáš mluví jak o svém životě, tak o duchovních myšlenkách. Stále plní sály, kde radí v mnoha nejen duchovních oblastech života. Navíc přes svůj vysoký věk si stále udržuje dobré zdraví a kondici. (Psáno 14. 2. 2008) Dvojdisk byl vyroben ve spolupráci Bontonfilmu s Českou televizí. Obsahuje jak všechny díly seriálu Paměti mystika (např. O trvalém štěstí, O meditaci, O jasnovidnosti, O poznání, O rodinném životě a 2. sv. válce, O metodě sebedotazování), přičemž každý díl trvá cca 19 minut. Obraz je ve formátu 4:3, žel nijak valmé kvality, zrno je někdy skutečně nepříjemné, se zvukem ve stereo a s českými titulky. Druhý disk pak nabízí ještě jeden bonus - pořad z cyklu GEN o Eduardu Tomášovi (15:30) od stejného autora jako u seriálu.(31.3.2012)

Krásné duchovní učení! Co do významovosti, jsem rád, že jsem dostal to, co jsem dostal, i když mohl jsem se víc dozvědět o samotné cestě jógy a ne jen o tom, jaký byl Tomášův životní příběh. Nakonec jsem jógu dostal alespoň částečně v radě posloupnosti deklarace, sebedotazování a ztotožnění s Bohem při meditaci, ale chtělo by to víc... I ze samotné vizuální stránky se dalo vyčerpat víc než jen prostřihy na Tomáše a na tekoucí vodu, byť je fakt, že takto by to zase mohlo odvádět od (velmi podstatného) slova. No, vidím to na 4 hvězdičky!(3.1.2015)

Tohle je pro mě naprosto úžasné, snad nic jiného mě tak nezasáhlo (a to jenom v tom nejlepším smyslu!). Eduard Tomáš přináší lidem pochopení sebe sama, poznání, lásku. O dokumentu ale platí to, že hodnotu má opravdu spíše jen pro lidi více duchovně otevřené. A tyto, věřím, může zasáhnout na tom pravém místě.(19.5.2012)

Po 7mi bestiálně AVANTGARDNÍCH letech každoročních YouTube-repríz jsem to kóóónečně pochopil, jéééj;)) Tak zřejmá myšlenka PRAVDY z všeobsažnýho neosobna i jedinýho správnýho způsobu, jak bejt SKUTEČNĚ naživu zpoza převzatý lidský masky a všech retardovanejch vejmyslů, zděděnejch po předchozích zotročenejch generacích... PROČ člověku tak dlouho trvá tohle přijmout, pokud se o tom nějakym zázrakem vůbec dozví dřív, než se stihne ZBLÁZNIT z žalostně nevystačujícího ega?? Samozřejmě na to už znám taky dokonalou odpověď. Ale hey, dosáhnout jasnozřivosti v šesta'dvacíti je docela pěkný! Jen kdybych si proto nepřišel izolovanější, než kdy předtím:D Možná spíš nepřehlídnutelně specifičtějším pro někoho podobně eXtra nebo naopak zabedněný idioty. Snad bude ta následná nirvána (tímpádem zapříčiněná vyhasnutím veškerejch falešnejch skutečností) fakt stát za to a já se tak budu moct přiřadit k takovej'm kanónům, jako manželé Tomášovi, František Drtikol nebo třeba i Alan Moore.(4.11.2014)

• WANDRWALL

Nejdříve jsem mu nevěřil, považoval jsem to za legraci. Pak jsem si uvědomil, že mystik uvažuje mimo hranice běžného uvažování, takže rád bych ho viděl ještě někdy, ale už bohužel nežije, tak aspoň kdyby znovu TV zopakovala co natočila...díky youtube jsem si to pustil víckrát, ale dneska už to považuji jen že "to tyhle řeči" byly řečeny, vyneseny na světlo boží přes pana Tomáše. Oč mu šlo, to jsem nepochopil. Ale zjevně žil zdravě, i když jsou mystikové - srozumitelnější, s jasnějším programem, a lepší. Pro mě dneska spíše už jen kuriozita.(19.9.2010)