poster

Papír bude modrý (festivalový název)

 • Rumunsko

  Hîrtia va fi albastrã

 • anglický

  The Paper Will Be Blue

 • Rumunsko

  Hirtia va fi albastra

  (neoficiální název)
 • Slovensko

  Papier bude modrý

  (festivalový název)

Akční / Drama

Rumunsko, 2006, 95 min

 • kostej_
  *****

  Paradoxy a absurdita válečných dnů rumunské prosincové revoluce ve velmi realistickém hávu jednoho z vrcholných děl Rumunské nové vlny. Příběh skutečné polovojenské jednotky, která byla zmasakrována vlastními vojáky, když jim jela na pomoc, podobně jako smrt více než tisíce dalších lidí, učinily z této revoluce nejkrvavější převrat bývalého východního bloku. Situaci ve filmu dokumentuje i legendární Ceauşescův projev, v němž slibuje dělníkům zvýšit platy o deset procent...(16.5.2008)

 • Traffic
  *****

  Film Papír bude modrý sice přišel dříve než festivalový zázrak 4 měsíce, 3 týdny a 2 dny Cristiana Mungia, ale v mnoha ohledech se tomuto iniciačnímu dílu rumunské nové vlny vyrovnává. Munteanův snímek se také navrací do dob Ceausescovy totality, ale zaměřuje se na napjaté dny těsně před jejím pádem, konkrétně na dramatický příběh jednoho z dezertujících strážníků milice. Přestože jedna z dostupných oficiálních synopsí k filmu uvádí, že Papír bude modrý volí „metodu dokumentární rekonstrukce“, není takové označení přesné. Snímek je pořád pečlivě konstruovanou fikcí, v níž důmyslné uspořádání scén vede k silným emocionálním odezvám – dojem autentičnosti vyplývá (stejně jako u dalších filmů rumunské nové vlny) ze zvolených formálních prostředků. Dlouhé nepřerušované záběry, v nichž převažují celky, ale nejsou samoúčelným cvičením v minimalismu. Informační strohost vyprávění diváka nutí vyhledávat střípky informací jak z naturalisticky znějících dialogů postav, tak z různých typů (rozhlasového, televizního) vysílání, které obvykle probíhá mimo obraz nebo na malé obrazovce v jednom ze vzdálenějších prostorových plánů. Právě proto, že k získání alespoň trochu ucelené představy o vyhrocených událostech rumunské revoluce, je divák celou dobu nucen k aktivnímu sledování, je Papír bude modrý mistrovským příkladem historického filmu.(19.6.2013)

 • stanyslaw
  ****

  Film, o kterém vím, že ho určitě uvidím ještě nejméně jednou. Jednak za to stojí. Napoprvé jsem na něj koukal jako na dokument, po těch letech trošku připomněl a trošku korigoval představy o rumunském převratu. Napodruhé si ho už pustím jako hraný film a budu na to koukat jako na hraný film, když už to má tak příznivé recenze, že. A jednak musím, protože ti milicionáři jsou strašně ukecaní a já nestíhal zároveň obraz a moc rychle se měnící anglické titulky.(8.7.2012)

 • dzira
  *****

  Rumunská revoluce v roce 1989 v přímém přenosu. Chaos, nikdo neví co se děje a co by měl dělat. Posádka policejního transportéru, v jehož interieru se odehrává většina děje, má spojení s okolními událostmi především prostřednictvím vysílačky. Z ní zaznívá množství protichůdných hlášení a pokynů. Řadoví milicionáři (policajti) se rozhodují co dělat. Minimalistické, přesto naprosto strhující drama. Měl jsem pocit, jako bych zažíval rumunskou revoluci (která byla mnohem méně sametová než ta naše) na vlastní kůži. Marně jsem dumal nad tím, co bych těm nešťastníkům poradil já.... Můj zážitek z filmu umocnilo jeho uvedení na velkém plátně (Letní filmový maraton Vsetín 2008)...(21.7.2010)

 • Rosomak
  ****

  Až do minimalismu sahající film, který stojí hlavně na svém provedení, které se snaží podat událost nanejvýš autenticky, civilně a bez zbytečného patosu. A i když sledujeme určité osudy hlavních hrdinů, přesto nemůžeme říct, že by nás s nimi chtěl Muntean více konfrontovat, sbližovat či hledat důvody vzájemné sympatie. Vytváří tak mezi námi a dílem distanci, která je ne vždy docela příjemná... Protože divák potřebuje někomu "fandit".(26.10.2008)

 • - Film byl mj. nominován na Zlatého leoparda na MFF Locarno 2006. (POMO)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace