Někdo tam dole mě má rád

Horor

Česko, 2008, 120 min

Robert Jíša

• KasparekZabijak

Jedna hvezdička za pár nechtěně vtipných vět, jinak protrpěný dvě hodiny. Nejdřív se těšíte ať už ,, to " začne, pak se těšíte ... ano, na konec. Výkony neherců v čele s příšerným Ottou se vlečou celým filmem jako červená niť, celkový nápad filmu je poměrně nadějný, ale amatérská realizace jej pohřbívá ještě hodně hlouběji, než je název tohoto veledíla.(10.11.2011)

Nikdy bych nevěřil, že se dočkám českýho exploitation hororu, kterej bude mít koule i při gore scénách, nicméně bych to až zas tak neoslavoval, první hodina se pohybuje spíš na takový sociální hraně a občas to zapůsobí jako psychologickej teror, pak se film přehoupne do opravdu drsnýho exploitationu, kterej u nás asi nemá obdoby, načeš se ale vše zase pěkně přibrzdí v rozletu neustálým srovnáváním bůh x ďábel, podle mě se tu až přespříliš filosofuje na úkor hororu. Taky teda nesdílím Obitovo nadšení nad herci, oni nejenže jsou celkem prkenný a amatérský, ale ještě ze sebe ty dialogy soukaj z dost velkýma obtížema a hlavně mluví nesmyslně spisovně, jak kdyby to četli přímo ze scénáře a dostat ze sebe ty vulgarismy, co tu jsou, jim taky moc nejde, až teda na ďábelskýho Michala Sopucha, kterej to ze sebe sype celkem zdatně a přesvědčivě, nicméně pokud Oto dostane do ruky vidle nebo lopatu, tak člověk rychle zapomene, že mu ty dialogy od ruky moc nejdou(8.10.2009)

Třetinu filmu tu šukaj, třetinu filmu kecaj a třetinu filmu mučí a zabíjí lidi. To šukání občas připomíná amatérské porno z internetu, takže nic moc (i když zase lepší než esteticky naaranžovaný romantický živočišně vyprázdněný "sex"). Samoúčelné mučení, mrzačení a jiná neplecha působená lidem, mě ve filmech (ani hororech) nikdy nijak moc nebrala (a tady to občas trochu samoúčelně vypadá, i když narozdíl od mnoha jiných filmů, tenhle se tomu snaží dát alespoň nějaký podtex, nějaký účel, i když se to ne vždy podaří). Takže mě se, možná překvapivě, na filmu nejvíce líbilo to kecání, které bylo dost vymazlené, vychytané a hlavně zamyšleníhodné, i když ta závěrečná pointa ne že by byla špatná, spíš jen podle mě trochu špatně (hlavně špatnými slovy) podaná. Film samotný mi nějak extra moc amatérský nepřipadá, ba naopak, to jeho "levné" (dalo by se říct i televizní) zpracování mi dost sedlo, vůbec nijak mi nevadilo a ani nijak neuškodilo samotnému příběhu. Spousta českých neamatérských filmů, na které se sežene spousta peněz, dopadla mnohem, mnohem hůř. Herecké výkony dopadly lépe, než jsem čekal, obzvláště Ďábel/Max mě strašně bavil, jak svým projevem, tak neuvěřitelnými hláškami ("Když jsem říkal, že můžeš všechno, nemyslel jsem si, že to přežije!"). Ten se fakt povedl. Takhle bych si ho klidně i představil - žádný od prvního pohledu jasný týpek, ze kterýho ta "temnota a zkaženost" sálá třista metrů kolem, ale pohodový, obyčejný týpep od vedlejšího stolu v hospodě, který je démonický tím, co říká, ne tím, jak vypadá. Jediným závažným negativem filmu tak zůstává jeho délka. Mohlo to být trošku kratší. Jinak překvapivě slabě nadprůměrné dílko a (doufejme) dobrý začátek něčeho jako nové vlny českého hororu, pokládající laťku, kterou budou další následovníci už jen zvyšovat a nepodlézat. Neberu žádné ohledy na to, že to je český film, nejsem žádný vlastenec, dávám střízlivých 3,5*.(9.4.2009)

• Ruut

Samozřejmě amaterismus čiší z každého záběru filmu a zázrak se nekoná. Přesto je tento film celkem zajímavý a nedělalo mi potíž dokoukat jej až do konce. Škoda jen že to nejlepší ze sebe tvůrčí tým dostal už v první hodině - zobrazení zoufalství nemohoucího muže, znásilnění, vražda žehličkou. Přesto o mnoho lepší než jiný a daleko dražší tuzemský "horor" Zahradník.(5.4.2009)

• Pedestrian

Protikřesťanský český torture horor o tom, že člověk je sám svým Bohem. Levné, amatérské, samoúčelné, prvoplánové a nekřesťansky dlouhé. Mučení a krvavá odplata má dle rádoby filozofických úvah a zamyšlení mít nějakou tu hlubší myšlenku, ale já žádnou nenašel! Jedna působivá scéna (brutální znásilnění), zbytek vyšumí do prázdna stejně rychle jako láhev vodky do Otovy starý. + za celkovou nekorektnost. Přístupnost od 18 let je tentokrát zcela na místě. __ salome: "ďábel" Max ale v tomto případě zastupuje stranu "dobrozla". Tenhle film nemůžeš dělit na klasické nebe a peklo, jak jej známe z knih a filmů. Právě strana pekla je zde prezentována jako ta správná a jediná, která může vést ke krvavé odplatě. A slova k přemýšlení jsou pouhopouhé bláboly. :)(3.4.2009)

• - První celovečerní film Romana Vojkůvky. (Halloween9)

• - Hlavní protagonista filmu Martin Frajt hrál v mládí v řadě dětských filmů, v jednom i s Janem Třískou. (Halloween9)

• - Film stál zhruba 130000. (Halloween9)