Někdo tam dole mě má rád

Someone Down There Likes Me

Someone Down There Likes Me

Horor

Česko, 2008, 120 min

Robert Jíša

• Smok

Nebudem rozoberať klady a zápory filmu, ja som z neho nijak uchvátený nebol, je to silná amatérčina a určite by si zaslúžil väčší rozpočet a aspoň nejakých hercov a nie amatérov, ktorí prednášali svoje repliky, akoby čítali daňové priznanie. Taktiež ma nijak extra neoslovilo filozofické pohrávanie sa o zmysle dobra a zla a otázka opustenosti ľudstva Bohom. Takéto kvázi filozofovanie ani do exploitation hororu nepatrí. Ale v každom prípade za pozornosť stojí z toho pohľadu, že sa mi každý deň nepodarí vidieť film tohto razenia natočený v susednej krajine.(23.10.2009)

• Jello Biafra

Velebnosti to je hnus!!!!! Zhruba prvá polovica filmu by sa dala prehltnúť, (avšak s ťažkosťami) ale po príchode "služobníka pekiel", ktorý vyzerá a kecá jak Jan Rejžek z Katovny sa z filmu stáva ozajstný trash. Hromada bezduchých násilných scén nahádzaných na plátno bez ladu a skladu okorenená totálnou absenciou akejkoľvek atmosféry len dotvára tento brakový počin. Okrem extrémnej dĺžky filmu a amatérských "hercov" sa tu pekne pozerá možno tak na Barboru Mottlovou, ktorá ukáže svoje prednosti. Ale to je asi tak všetko čím film stojí za pozornosť.(11.12.2013)

Nikdy bych nevěřil, že se dočkám českýho exploitation hororu, kterej bude mít koule i při gore scénách, nicméně bych to až zas tak neoslavoval, první hodina se pohybuje spíš na takový sociální hraně a občas to zapůsobí jako psychologickej teror, pak se film přehoupne do opravdu drsnýho exploitationu, kterej u nás asi nemá obdoby, načeš se ale vše zase pěkně přibrzdí v rozletu neustálým srovnáváním bůh x ďábel, podle mě se tu až přespříliš filosofuje na úkor hororu. Taky teda nesdílím Obitovo nadšení nad herci, oni nejenže jsou celkem prkenný a amatérský, ale ještě ze sebe ty dialogy soukaj z dost velkýma obtížema a hlavně mluví nesmyslně spisovně, jak kdyby to četli přímo ze scénáře a dostat ze sebe ty vulgarismy, co tu jsou, jim taky moc nejde, až teda na ďábelskýho Michala Sopucha, kterej to ze sebe sype celkem zdatně a přesvědčivě, nicméně pokud Oto dostane do ruky vidle nebo lopatu, tak člověk rychle zapomene, že mu ty dialogy od ruky moc nejdou(8.10.2009)

Roman Vojkuvka si s tímto filmem ukousl příliš velký kus koláče, na který celkově neměl. Rozhodně je však dobré, že se pokusil natočit tento druh filmu s takovým složito-filozoficko-metaforickým obsahem. Po technické stránce je na filmu vidět, že vznikal prakticky zadarmo s minimálním rozpočtem-což je škoda. Po technické stránce je film maximálně amatérský, kamera i zvuk je opravdu hrozná (ale co s tím má mladý filmař bez peněz dělat, že?). To co už Vojkuvka mohl ovlivnit (co se dá i dobře bez peněz udělat), to zvládl tak na půl. Scénář je hodně dobrý, dialogy i monology postav jsou dobře zvládnuté, včetně děje. Příběh má rozhodně potenciál na skvělý film. Bohužel Vojkuvkovi nejde moc atmosféra.prvních 40minut je nic moc. Scény lepí bez ladu a sladu za sebou, nebuduje vnitřní napětí. To co při tom má ve scénáři je přímo dramatický poklad-manželská krize z ochrnutí, žena se utápí v depresim chlastu a sexu s náhodnou známostí. To co se Vojkuvkovi nedaří s příběhem a atmosférou, dohání občas bravůrně notočeným záběrem, či scénou-tady naráží na dvojté znásilnění a následnou vraždu. Vojkuvkovi se podařila nevídaná věc, natočil ji neskutečně realisticky, mrazivě, pro mě je to jedno z nejpodařenějších zachycení tohoto odporného zločinu. Bohužel takto autor filmu překvapí jen párkrát. No a s herci je také kříž. Obě herečky co se podvolili režisérovi a šli do té scény se znásilněním musím obdivovat pro jejich odvahu. Ale když měli hrát emoce, či říci pár vět, tak to prostě nedokázali. A to se týká všech herců. Nějaká scéna jim vyšla, jiná zas ne. Příklad sám za sebe je představitel Ota-dokonale mu vyšel monolog o ovcích, ale to je tak vše. Kdy hraje na začátku, či ve zpomínkách slobocha uvěří mu divák bez problému. Ale coby mstitele co čím-dál tím víc pochybuje o pomstě už ne. To se týká i Maxe-tomu tlouštíkovi prostě ďábla nelze uvěřit, nemá na to auru, ani osobnost s charismatem. Celkově je tento, údajně nejkrvavější český film všech dob, výrazným příspěvkem do svého žánru. Pro fanoušky bude zajímavé vidět pokus na poli hororu tak ambiciozní film-bohužel ambice tvůrců byli velké a výsledek je průměrný. Ale jméno jeho tvůrce si budeme muset zapamatovat, kelikož odvahu i talent v sobě má. Teď už je zkušnosti a trošku více peněz.(14.4.2009)

• Crocuta

Bůhvíjak převratný tenhle snímek tedy není (leda svým mizerným ozvučením). Chvílemi jsem se nemohl zbavit dojmu, že se dívám na nějakou nepříliš povedenou televizní inscenaci a tenhle dojem ještě umocnily ochotnické výkony některých (ale zdaleka ne všech) zůčastněných. Avizované gore scény zase nebyly tak brutální jak jsem čekal a pár efektů vypadalo i dost lacině. Na druhou stranu část herců si se svými rolemi poradila opravdu dobře, veselá kopa Max byl vyložený sympaťák a dcerka Alice vybavená skvělou figurou zase náramná kočka (tedy aspoň do chvíle než jí René přežehlil ksicht). Příběh a dialogy byly kupodivu docela dobré a občas zazněla i nějaká smysluplná myšlenka. Suma sumárum - že bych se extrémně bavil tak to tedy ne, ale odpad! si NTNMMR určitě nezaslouží.(6.4.2009)

• - První celovečerní film Romana Vojkůvky. (Halloween9)

• - Natáčelo se v Novém Jičíně. (Halloween9)

• - Film stál zhruba 130000. (Halloween9)