poster

Město darované

Krátkometrážní / Dokumentární

Československo, 1965, 11 min

 • Lysistrate
  ****

  Krátké prostřihy na život překypující energií, svornost, spokojené židovské obyvatele utěšeného městečka – Potěmkinovy vesnice ke zblití. Živé divadlo oceněné smrtí. Tento dochovaný zlomek jakéhosi „černého artefaktu“ nelze hodnotit, ani tak z pozice estetiky, jako spíše ze strany všeobjímajícího vědomí. Proč na to dnes koukáme … proč to, co vidíme, vzniklo a co se nám vlastně ukazuje … Struktura viděného neobjasňuje, nevysvětluje, nerozšiřuje souvislosti, jen dává nahlédnout. Možná jistý kontrapunkt dokumentárních záběrů s kresbami může ozřejmovat iluzi, kterou aktéři byli nuceni vytvořit. A to, že divák ze samotného snímku bez dalších externích informací, zůstává v nepochopení není na škodu … ostatně nepochopitelné není určeno k chápání.(3.4.2013)

 • mcleod
  ****

  Film je sestříhán z propagandistického náckovského filmu, který měl světu dokázat, že Terezín je dobrým domovem pro sestěhovávané Židy, nikoli pro někoho vyhlazovací a pro někoho přestupní tábor do Osvětimi a dalších míst jejich posledních dní. Hodné ocenění jsou průstřihy mezi propagandou a realitou zobrazenou na uměleckých dílech vytvořených terezínskými vězni. Přesto mohl být zajímavější, například pokud by místo vyjmenovávání hrůzných statistik počtu dopravených a přeživších vězňů byl ponechán zvuk propagandistického filmu nebo zařazeny vzpomínky pamětníků. Pro mě byl film hodně silný také proto, že jsem měl možnost ho vidět přímo v bývalém kině pro posádku SS v Malé pevnosti Terezína po její prohlídce.(30.7.2012)

 • Charlizee
  ***

  Není moc co hodnotit, tento krátký sestřih z kdysi propagandistického dokumentu se nedá považovat za filmové dílo. Nevadí krátká stopáž, špatně je především to, že pokud se zamyslíte, jak dílo ohodnotit, zjistíte, že pokud neznáte celek (jen tyto úryvky, které se střídají s obrazy vytvořenými terezínskými vězni), připadá vám to celé jen jako nepovedený trailer, chybí forma. Vše do konečné podoby vykreslí až výklad okolo, kdy se probouzíte ve zděšení, v jaké hrůze tam ti lidi byli, ale před kamerou se museli smát a radovat, nemohli dát najevo svou bezmoc a varovat tak další lidi, kteří ve své naivitě věřili, že je Terezín odpočinkovým sanatoriem pro Židy...(22.8.2010)

 • Volodimir2
  *****

  V tomto dokumentárnom filme, ktorý bol natáčaný v roku 1944, sú použité zostrihy z filmu „Vodca daroval Židom mesto“, ktorého druhá časť sa našla v roku 1965 v Československu. Prvá časť, ktorá sa zaoberala príchodom holandského transportu v januári roku 1944, bola pravdepodobne na pokyn ríšskeho ministra vnútra Heinricha Himmlera zničená. Dokument zobrazuje Terezin, ako mesto dané židom do vlastnej slobodnej samosprávy a do zahraničia mal byť dopravený prostredníctvom medzinárodného Červeného kríža. Koncentračný tábor Terezin bol v prevádzke od 24.11.1941 do 9.5.1945 a prešlo nim 150 tisíc ľudí, priamo v tábore zomrelo 35 tisíc ľudí a 89 tisíc bolo deportovaných. Z nich prežilo približne 3700 ľudí a v najťažších chvíľach sa tiesnilo v Terezinskej pevnosti až 58 500 židov. Pri oslobodení tábora tam bolo okolo 16 tisíc pôvodných väzňov a ďalších 16 tisíc z pochodov smrti z rôznych koncentračných táborov(8.8.2015)

 • Stegr
  *****

  90% - Realita, která stále vyráží dech svou krutostí...(29.12.2007)

 • - Komentář namluvil Otakar Brousek starší a Luděk Munzar. Snímek sice využívá německého propagandistického filmu, ale využívá i kreseb v Terezíně vězněných výtvarníků, hlavně Bedřicha Fritty. (raroh)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace